Meruzalka černá – Ribes nigrum

Lidový název je černý rybíz.

Tento keř může být pěstován na zahradě, ale roste i ve volné přírodě. Dorůstá výšky 1,5-2 metry. Jeho květy jsou velmi nenápadné, zeleně zbarvené a vytvářejí řídké, převislé hrozny. Objevují se koncem dubna a v květnu. Plody jsou známé černě zbarvené bobule a objevují se v měsících červenec-září. Mají vysoký obsah vitamínu C.

Z plodů lze připravit kompot, zavařeninu, povidla nebo domácí víno.

Léčivé části a jejich využití

Pro léčivé účely se sbírají listy po sklizni plodů. Používají se především pro farmaceutický průmysl. Obsahují vitamín C, stejně, jako plody, třísloviny, silici a organické kyseliny.

Využití v lidovém léčitelství:

Čaj, který se připraví z listů a mladých větviček, podporuje pocení a tvorbu moči. Je také vhodný jako kloktadlo při zánětu mandlí.

V lidové medicíně se užíval odvar z mladých větviček proti bolestem hlavy, odvar z listů proti vysokému krevnímu tlaku a čerstvé bobule na posílení nervů a proti chorobám žaludku.

Čaj

Připravíme si 3 lžičky drcených sušených listů a větviček, zalijeme 1/4 litrem vroucí vody, necháme přejít varem a 15 minut louhujeme.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X