Obrňte se proti chřipce a zůstaňte zdraví po celou zimu

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko sezónní chřipky je, nechat se každoročně očkovat. Ovšem správné zdravotní návyky, jako je vyhýbání se nemocným lidem, zakrývání úst během kašle a časté mytí rukou, mohou pomoci zastavit šíření bakterií a zabránit respiračním onemocněním. Chcete zůstat zdraví v takto ponurém počasí? Pojďte se podívat na další tipy jak se chránit před nákazou nemocí

Níže uvedené tipy a zdroje vám pomohou seznámit se s opatřeními, která pokud budete dodržovat, zvyšujete možnost chránit sebe i ostatní před chřipkou a pomohli zastavit šíření bakterií.

Základní pravidla pro omezení dalšího šíření nemocí, aneb jak se má chovat nemocný člověk

 • Vyhněte se blízkému kontaktu s lidmi

Vyhýbejte se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi. Když jste nemocní, udržujte si odstup od ostatních, abyste je ochránili před tím, že onemocní také. To platí i v opačném případě. Pokud někde vidíte viditelně nemocného člověka, vyhýbejte se mu.

 • Zůstaňte doma, když jste nemocní.

Pokud je to možné, zůstaňte v době nemoci doma. Ne všechna zaměstnání umožňují tzv. “Home office”, tedy “práci z domova”. Někdy je opravdu lepší pár dní ležet a odpočinout si. V následujících dnech budete výkonnější a proležené dny doženete. Navíc tím zabráníte šíření nemoci na ostatní.

 • Zakrývejte si ústa a nos.

Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem. Může to zabránit tomu, aby onemocněli lidé ve vašem okolí. Chřipkové viry se šíří hlavně kapénkami, které vznikají, když lidé s chřipkou kašlou, kýchají nebo mluví.

 • Čistěte si ruce.

Časté mytí rukou vás pomůže ochránit před bakteriemi. Pokud nemáte k dispozici vodu a mýdlo, použijte přípravek na potírání rukou na bázi alkoholu.

Heslo čistých rukou: Čisté ruce zachraňují životy

 • Tipy pro mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků na ruce na bázi alkoholu

Sada nástrojů SNAP: Mytí rukou

 • Zdroje k mytí rukou z programu It’s A SNAP, jehož cílem je předcházet záškoláctví podporou čistých rukou. Z programu School Network for Absenteeism Prevention, společného projektu CDC, Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb USA a Amerického úklidového institutu.
 • Nedotýkejte se očí, nosu nebo úst.

Bakterie se mohou šířit, když se člověk dotkne něčeho, co je kontaminováno bakteriemi, a pak se dotkne svých očí, nosu nebo úst.

 • Dodržujte další správné zdravotní návyky.

Čistěte a dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte doma, v práci nebo ve škole, zejména když je někdo nemocný. Dopřejte si dostatek spánku, buďte fyzicky aktivní, zvládejte stres, pijte hodně tekutin a jezte výživné potraviny.

Prevence chřipky v práci a ve škole

Prevence nemocí ve škole

 • Zjistěte si, jaké plány má škola, program péče o děti vašeho dítěte pro případ, že vypukne chřipka nebo jiné onemocnění, a zda vaše praktická lékařka nabízí očkování proti chřipce.
 • Ujistěte se, že vaše škola má program péče o děti a preventivně čistí školní předměty a povrchy, kterých se děti často dotýkají, a že má na místě dostatečnou zásobu kapesníků, mýdla, papírových ručníků, prostředků na potírání rukou na bázi alkoholu a jednorázových ubrousků.
 • Zeptejte se, jak učitelé přistupují ke zjevně nemocným žákům, případně zaměstnancům školy. Pokud se už někdo takový ve škole objeví, kdo se o ně postará, dokud nebudou moci jít domů. Zjistěte si i pravidla pro nepřítomnost nemocných žáků a zaměstnanců.

Další informace o prevenci chřipky, časté otázky a odpovědi a plakátové materiály pro školy: Zdroje pro školy, poskytovatele péče o děti a rodiče

Další informace o plánování COVID-19 a pokyny pro podporu bezpečného a zdravého prostředí pro výuku ve školách a programech péče o děti.

Prevence nemocí v práci

 • Zjistěte, jaké jsou plány vašeho zaměstnavatele v případě výskytu chřipky nebo jiného onemocnění a zda je na pracovišti nabízeno očkování proti chřipce.
 • Rutinně čistěte předměty a povrchy, kterých se často dotýkáte, včetně klik, klávesnic a telefonů, abyste pomohli odstranit choroboplodné zárodky.
 • Ujistěte se, že máte na pracovišti dostatečnou zásobu kapesníků, mýdla, papírových ručníků, potírání rukou na bázi alkoholu a jednorázových ubrousků.
 • Proškolte ostatní, jak vykonávat svou práci, aby vás mohli zastoupit v případě, že vy nebo někdo z rodiny onemocní a vy budete muset zůstat doma.
 • Pokud se začnete v práci cítit špatně, jděte co nejdříve domů.

Zjistěte si další informace o tom, jak můžete pomoci zabránit šíření respiračních onemocnění, jako je chřipka, v práci : Prevence chřipky v práci.

Zdroj: cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm
Foto: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X