Slzy: Proč jsou slané a proč muži tolik nepláčou?

Myslíte si, že slzy se nám v očích objevují pouze pod vlivem emocí nebo při krájení cibule? Nemáte tak úplně pravdu. Slzy se totiž tvoří při každém mrknutí, udržují naše oči vlhké a zároveň je chrání před dráždivými látkami z okolí či infekčními patogeny. Slzy samy o sobě jsou velmi pozoruhodná tekutina.

Složení slz

Už malé děti vědí, že slzy mají slanou chuť. Proč tomu tak je? Odpověď je poměrně jednoduchá, naše slzy jsou tvořeny převážně vodou z našeho těla, která obsahuje elektrolyty, jako je sodík, hydrogenuhličitany, chloridy či draslík. Slzy jsou z hlediska složení poměrně složitou směsí, skládají se z:

  • vody s elektrolyty
  • hlenu
  • mastných olejů
  • a více než 1 500 různých bílkovin

Podle studií se s přibývajícím věkem mohou měnit proteinové profily slz, důsledkem toho může být i nechvalně známý syndrom suchého oka.

Zároveň jsou slzy tvořeny třemi vrstvami, které fungují tak, aby mazaly, vyživovaly a chránily naše oči:

  • vnější vrstva – tato vrstva obsahuje oleje, které udržují hladký povrch slzy, abychom přes ni viděli. Zabraňuje též příliš rychlému odpařování slz.
  • střední vrstva – vodnatá vrstva, která obsahuje ve vodě rozpustné bílkoviny. Tato vrstva chrání a vyživuje rohovku a spojivku.
  • vnitřní vrstva – slizová vrstva, která udržuje slzy přichycené k oku.

Odkud slzy pocházejí

Slzy produkují žlázy umístěné nad očima a pod víčky. Část slz odtéká slznými kanálky, což jsou malé otvory v blízkosti koutků očních víček. Odtud putují dolů do zadní části nosu a do krku. Když pláčete a produkujete mnoho slz, slzy se mísí s hlenem v nose, což je důvod, proč vám při pláči teče z nosu. Podle Americké oftalmologické akademie vyprodukuje člověk za rok v průměru 56 až 113 litrů slz.

Plačíčí dítě se slzami v očích.
zdroj: pixabay.com

Není slza jako slza

Existují tři základní typy slz, podle situace, za které se tvoří:

  • bazální slzy – jsou v očích neustále, aby zajistily zvlhčení oka.
  • dráždivé či reflexní slzy – tvoří se v reakci na podráždění, například kouřem, větrem, prachem nebo též při krájení cibule.
  • emocionální slzy – se produkují v reakci na bolest, fyzickou či psychickou, a také na emoční stavy, jako je smutek, štěstí či strach. Výzkumy týkající se složení emocionálních slz naznačují, že obsahují bílkoviny a hormony, které se obvykle nevyskytují v bazálních nebo reflexních slzách. Uvolnění těchto stresových hormonů pomáhá zmírnit stres a zlepšit náladu.

Slzy během spánku

Probuzení s ospalky v koutcích očí je zcela běžné. Podle odborníků jsou tyto ztvrdlé kousky obvykle směsí slz, hlenu, olejů a kožních buněk. Zatímco přes den se o tuto směs obvykle postará mrkání, během spánku jsou oči zavřené a k mrkání nedochází. Gravitace napomáhá tomu, že se směs hromadí a tuhne v koutcích a na okrajích očí.

Pláč žen versus pláč mužů

Z důvodů, kterým zatím ještě ne zcela rozumíme, ženy pláčou více než muži. Možných příčin, proč tomu tak je, může být hned několik. Muži mají menší slzné kanálky a jejich tělo produkuje méně prolaktinu. Právě emocionální slzy obsahují prolaktin, což je hormon, který běžně podporuje tvorbu mateřského mléka. Ženy mají o 60 % více prolaktinu než muži. Muži naopak produkují více testosteronu, který může pláč potlačovat.

Proč se někdy říká, že plakat je zdravé?

Zdroj: aao.org, healthdigest.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthcare.utah.edu, nei.nih.gov, omicsonline.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X