5 důvodů, proč je zdravé plakat

Pláč si nejčastěji spojujeme s emocemi, které nás v životě provází. Ať už jde o dojetí, bolest, smutek, radost či lítost, slzy jsou obvykle fyzickým projevem našich citů. Většina lidí toho o slzách mnoho neví. Někteří lidé pláčou častěji než jiní a někteří se dokonce za pláč stydí. Věděli jste však, že je pláč zdravý? Představíme si zajímavá fakta o pláči, která jste pravděpodobně neznali.

Podle studie se 85% žen a 73% mužů po pláči cítí lépe. Ženy pláčou v průměru 5,3 krát za měsíc, zatímco muži pouze 1,3 krát za měsíc. Průměrný záchvat pláče u dospělého člověka trvá asi 6 minut.

Zdravotní výhody pláče

Možná jste to netušili, ale pláč nám přináší i zdravotní výhody:

1. Zmírňuje stres

Po pláči se většina z nás cítí lépe, neboť pláč odstraňuje chemické látky, které se během stresu v těle vytvářejí. Dr. Frey uvádí, že slzy obsahují chemikálii ACTH, jejíž hladina se při stresu zvyšuje.

2. Snižuje krevní tlak

Podle několika studií se  krevní tlak  a tepová frekvence okamžitě snížily po terapii, během níž pacienti plakali.

3. Redukuje mangan

Mangan, stopový minerál, který ovlivňuje náladu a mozkovou a nervovou funkci, se nachází až v 30-ti násobné koncentraci v slzách než v krevním séru.

4. Vyplavuje toxiny

Produkce slz nám nejen zvlhčuje oči, slzy také obsahují lysozyn, který je antibakteriální a antivirový, a glukózu, která vyživuje buňky.

5. Vyčistí náš nos

Když pláčeme, slzy procházejí slznými kanálky do nosních průchodů, kde se mísí s hlenem a uvolní jej. Z těla tak odcházejí škodlivé bakterie, které se v nosní dutině nacházejí.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X