Sluchátka plná bakterií a zárodků plísní. Dopřejte jim pravidelnou očistu

Hudbu ze sluchátek dnes poslouchá většina osob. Teenageři, dospělý i senioři si vychutnávají své oblíbené skladby prostřednictvím tohoto pomocníka. I když se ve spojitosti s hojným množstvím bakterií a zárodků plísní píše především o mobilním telefonu či ovladači na televizi, ani sluchátka nejsou výjimkou. Nejen mobilní telefon, ale také sluchátka, která dennodenně používáme, jsou plná špíny a bakterií. Nosíme je takřka uvnitř našeho vnějšího zvukovodu a právě skrze ně se do ucha může dostat řada bakterií. Jsou vaše sluchátka čistá?

Kontrola

Zkuste si vzít do ruky vaše sluchátka a dobře si je prohlédněte, zda jsou čisté, či v nich objevíte špínu. Většinou ve sluchátkách najdete mnoho nečistot, prachu, ušního mazu apod. To vše vypadá velmi nevábně, ale nejedná se o nic nestandardního.

Bakterie

Sluchátka se totiž dostávají na nejrůznější místa, kde se k nim mohou bakterie a zárodky plísní snadno dostat. Nosíme je v kapse, v nejrůznějších taškách, leží v autě v přihrádce a pak si je jednoduše dáme do ucha. Také s nimi často sportujeme. Na sluchátkách se shromažďuje nejen prach, ale i nečistoty, bakterie a zárodky plísní. Po zastrčení sluchátek do uší se tento špinavý mix zkombinuje s ušním mazem a bakteriím se je tak poskytnuto vhodné prostředí pro jejich šíření a růst.

Riziko?

Špinavá sluchátka do uší vám pravděpodobně ihned neublíží, pokud nemáte silně oslabený imunitní systém, ale zaplnění uší bakteriemi a zárodky plísní není ideální. „Bakterie, jako je například staph aureus (staphylococcus aureus- zlatý stafylokok) nebo pseudomonas, stejně jako houby (zárodky plísní), jako je například aspergillus, mohou způsobit infekce ucha. Pokud jsou tedy tyto zárodky na sluchátkách a pak jsou sluchátka umístěna do ucha,“ uvádí otorinolaryngolog Erich Voigh. Zvláště lidé se zánětlivými stavy kůže, jako je ekzém či lupenka, by měli být opatrní, pokud jde o hygienu, a to i v případě sluchátek.

Pravidelná očista

Sluchátka by se měla pravidelně čistit. Frekvence čištění se odvíjí od toho, jak často jsou používána, kde jsou uschována, zda ve speciálním látkovém sáčku, či zda jsou nošena v batohu, kabelce apod., bez ochrany. Ideální je každých pár týdnů sluchátka řádně vyčistit. Stačí použít namočený tampon v malém množství isopropylalkoholu a vyčistit špinavé plochy. Udržujte sluchátka v dobré kondici, déle vám poslouží a zbavíte se i zbytečných zdravotních rizik.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X