5 důvodů, proč by ženy měly spát déle než muži

Všichni dobře známe fyziologické rozdíly mezi mužem a ženou, ale víte, že tyto rozdíly mají také vliv na naše spánkové návyky? Některé výzkumy ukazují, že ženy bojují s nespavostí častěji, než muži a to především díky hormonálním změnám. Ještě překvapivější je zjištění, že ženy potřebují daleko více spánku, než muži a to o 20 minut denně více.

Proč ženy potřebují více spánku?

Existuje několik důvodů:

1. Ženský mozek je jiný

Ženy dělají obvykle více činností naráz, používají tedy mozek podstatně více, a proto potřebují i delší odpočinek.

2. Menstruační cyklus narušuje spánkové návyky

Asi 33% žen tvrdí, že menstruační cykly narušují jejich spánkový cyklus. Bohužel většina žen nevyrovná tuto spánkovou ztrátu v průběhu svého cyklu. Pokud chcete dobře spát, je potřeba tělu dodávat melatonin.

3. Nedostatek spánku negativně ovlivňuje paměť

Nedostatek spánku zhoršuje paměť a to nejen u žen, ale i u mužů. Podle výzkumu má však na ženskou paměť daleko horší vliv. Dobrou zprávou je, že můžete vaši paměť zlepšit i jinými způsoby, než jen spánkem.

4. Spánek žen narušují muži

Pokud žena sdílí postel s partnerem, je pravděpodobnější, že bude hůře spát. Muži se v posteli pohybují více, než ženy. Proto ženy, které spí s muži, možná potřebují spát několik dalších hodin, aby vyrovnaly poruchy spánku.

5. Ženy pracují i doma

Ve většině domácností obstarávají většinu domácích prací i výchovu dětí většinou ženy. Je to vlastně druhá směna, na níž někdy potřebují daleko více energie. V závěru dne jsou pak vyčerpané, a proto potřebují více času na odpočinek.

Jak podpořit kvalitní spánek?

Pokud chceme mít spánek kvalitní, není vhodné v odpoledních hodinách konzumovat nápoje a potraviny obsahující kofein či alkohol. V místnosti, kde spíme, by mělo být chladno a temno. Není vhodné používat telefon a notebook 30 minut před usnutím. Důležité je chodit spát včas a v pravidelném čase.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X