Může skřípnutý nerv způsobit bolest hlavy?

Pokud jste někdy měli skřípnutý nerv, pravděpodobně vás bolel krk, záda, ruka nebo noha. Skřípnutý nerv se může vyskytnout na různých místech těla a postihnout může každého. Častěji se vyskytuje u lidí středního až vyššího věku, obvykle souvisí s přirozenými změnami, ke kterým dochází s věkem na páteři. Může být též příčinou naší bolesti hlavy. Dochází k tomu zejména v situaci, kdy dojde ke skřípnutí nervů, které vedou z krku do horní části těla.

Co je to skřípnutý krční nerv?

Lékařský termín pro skřípnutý krční nerv je cervikální radikulopatie. Nerv může být stlačen v místě, kde se odvíjí od míchy. Na nerv mohou tlačit kostní výrůstky, prasklá ploténka nebo jiné tkáně. To může způsobit bolest, která se šíří do ramene, paže a horní části zad. Může dojít i k oslabení svalů paže, brnění nebo znecitlivění rukou a prstů. Kromě bolesti ramen, paží a horní části zad může skřípnutý nerv v krku způsobovat také určité druhy bolestí hlavy. Cervikogenní bolesti hlavy jsou způsobeny problémy s nervy, kostmi nebo svaly na krku.

Příznaky skřípnutého nervu

I když můžete cítit bolest v hlavě, nezačíná tam. Místo toho je bolest, kterou cítíte, přenesená z jiného místa v těle. Bolest se obvykle vyskytuje na stejné straně, na které je skřípnutý nerv, a může se šířit od zadní části lebky dolů mezi lopatky nebo do čela, obočí a oka. Kromě toho se můžete potýkat s potížemi, jako je ztuhlý krk či bolest při kašli a kýchání. Cervikogenní bolesti hlavy mohou také způsobovat příznaky podobné migréně, jako je citlivost na světlo, citlivost na hluk, rozmazané vidění a žaludeční nevolnost. Zatímco migréna má ale svůj původ v mozku, cervikogenní bolest hlavy pochází z krční páteře.

Skřípnutý krční nerv v důsledku sezení u počítače.
zdroj: freepik.com

Často jsou příznaky vyvolány například svalovou křečí, spánkem v nesprávné poloze nebo nepohodlným sezením. Otáčení krkem, kývání hlavou nebo její dlouhé držení hlavy v jedné poloze, jako je například zírání do počítače, může vyvolat tento typ bolesti hlavy.

Rizikové faktory

Skřípnutý krční nerv může postihnout kohokoli a příznaky mohou kolísat. Až 30 % pacientů udává bolest při pouhém sezení, chůzi nebo stání. Jiní ji pociťují po kýchnutí nebo zakašlání. Mezi nejčastější rizikové faktory spojené se skřípnutím krčního nervu patří zvedání těžkých předmětů, řízení zařízení, které vibruje, hraní golfu, předchozí skřípnutí nervu i kouření.

Prevence a léčba

Zabránit vzniku skřípnutého nervu v oblasti krční páteře a s ním souvisejících bolestí hlavy lze bohužel jen do určité míry. Při dlouhodobé práci vsedě nebo vestoje, například kadeřnice či truhláři, i při řízení je vhodné dbát na správné držení těla a oblast krční páteře pravidelně procvičovat. Pozornost je vhodné věnovat také výšce polštáře, na kterém spíte – čím vyšší polštář, tím hůře.

Většina příznaků skřípnutého krčního nervu, pokud nejde o problém způsobený degenerativními změnami na páteři, odezní sama do šesti týdnů. Úlevu od bolesti zajistí volně prodejné léky, jako je ibuprofen. Pomoci může také fyzikální terapie, nošení krčního límce, masáže a chiropraktická péče.

Proč se s bolestí hlavy často už budíme?

Zdroj: americanmigrainefoundation.org, verywellhealth.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, spine-health.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Ano, vím, že po pádu mám tyto příznaky. Bolest je od krční páteře, kde mám nějaké menší naštípnutí. Který lékař, praktik nebo to musí být pouze odborný (neurolog?) mi dá žádost o vyšetření a jaké to musí být, aby se to řádně zobrazilo? Také to mám i z hrudní páteře a nejhorší je z bederní. Narazila jsem si SI kloub i kyčel. Bez citu mám okolí konečníku, a také prsty na nohou. Bok lýtka mne občas jakoby studí, jako by na mně foukala klimatizace. Nevím si rady a praktik se jen usmívá. Navíc jsem naposled padla na čelo, hlava teď někdy dost bolí. Už nevím, kam se obrátit, se starým člověkem se už nikdo nechce zaobírat. Já ale nechci zůstat na vozíčku s bolestmi. Děkuji.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X