Proč se každé ráno probouzíte s bolestí hlavy?

Nikdo nemá rád, když ho bolí hlava. Ale probudit se s ní stačí k tomu, aby nám to bezpečně zkazilo začátek nového dne. Je to i váš případ? Nejste v tom sami, ranní bolesti hlavy jsou poměrně časté a mají mnoho příčin. Odhalení vaší příčiny je základ pro to, abyste se tohoto nepříjemného problému zbavili jednou provždy. Pokud si tedy každé ráno kladete otázku, proč vás bolí hlava, přinášíme vám několik možných příčin, které byste měli vzít v úvahu.

Trpíte nespavostí nebo spánkovou apnoe

Nedostatek spánku je obecně velkým spouštěčem bolestí hlavy a studie ukázaly, že ranní bolesti hlavy často souvisejí s poruchami spánku, jako je nespavost. Pokud máte pravidelně problémy s usínáním, s kvalitou spánku nebo se po noci necítíte odpočatí, je možné, že se potýkáte s touto běžnou poruchou spánku. Nespavost může být jak vlastním primárním problémem, tak vedlejším účinkem jiných onemocnění. Chronickou nespavost může způsobovat spousta věcí, od některých duševních poruch až po stres a špatné spánkové návyky.

Spánková apnoe způsobuje, že lidé během spánku opakovaně přestávají dýchat. To může mít též za následek, že se probudíte s bolestí hlavy. Jedna studie ukázala, že jedna z pěti osob se spánkovou apnoe trpí ranní bolestí hlavy. Ta je způsobena nedostatkem kyslíku a zvýšeným tlakem, který může v důsledku spánkové apnoe v hlavě vzniknout. Zpozornět byste měli v případě, že kromě ranních bolestí hlavy si váš partner či partnerka často stěžují, že chrápete.

Na vině může být migréna

Migrény se mohou objevit kdykoli, ale spousta lidí je „dostává“ přes noc nebo brzy ráno. Nové výzkumy též poukazují na to, že migrény se řídí určitým cyklem. To znamená, že lidé, kteří mají migrény, je obvykle dostávají ve stejném časovém okně. Je tedy možné, že bolest hlavy, se kterou se neustále probouzíte, je ve skutečnosti migréna, která vás postihuje během spánku.

Pozor na závislost na kofeinu

Patříte k těm, kteří si během dne dopřejí hned několik šálků silné kávy? Kofein může ovlivnit průtok krve do mozku, a pokud si ho nedáte tolik jako obvykle, může to způsobit nepříjemné vedlejší účinky, které jsou podobné odvykání od jiných drog, například alkoholu. Velkou část z nich tvoří bolesti hlavy. Chcete-li bojovat proti bolestem hlavy způsobeným kofeinem, snažte se vyhnout kofeinu v odpoledních hodinách. Pokud chcete kofein zcela vysadit, odvykejte si pomalu. Začněte postupným nahrazováním kávou bez kofeinu, abyste organismus na menší dávku kofeinu zvykali postupně.

Muž, který se probudil s bolestí hlavy.
zdroj: pexels.com

Možná v noci skřípete zuby

Skřípání zubů může způsobit napětí v čelistních kloubech, které spojují dolní čelist s lebkou. Toto napětí může vyvolat též bolest hlavy. Kromě bolesti hlavy můžete také pociťovat napětí nebo bolest v čelisti, v oblasti ucha či zubů.

Před spaním jste to dali skleničku (nebo několik)

Ačkoli je pravděpodobnější, že vás bude hlava bolet spíš ráno po večírku než po sklence vína k večeři, je to možné. Alkohol má vliv na několik neurotransmiterů v mozku, které jsou spojeny s bolestmi hlavy, což je hlavní důvod, proč pití alkoholu vede k bolestem hlavy, nebo dokonce vyvolává migrénu. Častým viníkem bolestí hlavy je zejména červené víno. Alkohol je také diuretikum, to znamená, že mnoho lidí se probouzí dehydrovaných, což může bolest hlavy zhoršit nebo způsobit její vznik.

Možná spíte příliš dlouho

Příliš dlouhý spánek, zejména pravidelný, je též častým spouštěčem ranních bolestí hlavy. Přesný důvod není znám, ale obecně se předpokládá, že pramení z narušení přirozeného cirkadiánního rytmu a nervových drah v mozku. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout ranní bolesti hlavy způsobené nadměrným spánkem, je obnovit přirozený cyklus bdění a spánku tím, že budete chodit spát každý večer přibližně ve stejnou dobu a většinu dní též vstávat ve stejnou dobu.

O migréně koluje mezi lidmi spousta mýtů. Věříte jim také?

Zdroj: healthdigest.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, migrainetrust.org, ncbi.nlm.nih.gov, thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Ještě jste zapomněli na jednu možnou příčinu, a to je potíž v oblasti krční páteře třeba po nesprávném sezení u počítače nebo špatném polštáři. To je přesně můj případ.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X