Skořici využijeme nejen v kuchyni

Skořicovník cejlonský je strom, ze kterého velmi důvěrně známe jeho kůru. Ta je využívána v potravinářství čili v našich kuchyních, ale také při výrobě likérů a ve vinařství. Nejznámější jsou dva druhy skořicovníků, z nichž se sklízí kůra: skořicovník cejlonský a skořicovník čínský, přičemž ten cejlonský je kvalitnější.

Skořicovníku jinak také říkáme cinamon, čínské dřevo, skořice, skořice ceylonská, skořice pravá, skořicové dřevo či strom skořicový a trubičky.

Obsah skořice

Skořicovník obsahuje silice, sacharidy, sliz, třísloviny a beta-sitosterol.

Léčivé účinky

Kůra skořice je silným dezinfekčním prostředkem, zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání, působí protiprůjmově, podporuje chuť k jídlu a zlepšuje látkovou výměnu. Rovněž zabraňuje pocení, má chladivý účinek, působí proti parazitům. Používá se jako prostředek proti nachlazení, kašli, chřipce, zlepšuje náladu, pomáhá při hubnutí, při zápachu z úst, je prevencí proti trombóze, zvyšuje mozkovou aktivitu.

Využití skořice

Když pomineme použití skořice v kuchyni, tak se v léčitelství používá:

Čaj: krátce povaříme lžičku skořice v ½ litru vody a 4 lžičkách medu a pijeme 1 až 3 šálky denně.

Inhalace: několik kapek skořicové silice nakapeme do vroucí vody a inhalujeme.

Zábal proti celulitidě: smícháme kelímek bílého jogurtu s 2 lžícemi tvarohu, 1 lžičkou olivového oleje a cca 5 lžičkami mleté skořice. Směs naneseme na nohy, zabalíme do potravinové fólie a ručníku a hodinu necháme působit. Zlepšení byste měli vidět již po třech opakováních.

Olej: 3 – 4 tyčinky skořice rozdrtíme ve hmoždíři a zalijeme 100 ml stolního oleje a necháme 10 dnů odstát. Pak scedíme a naplníme do lahvičky.

Likér: 2 tyčinky skořice a 15 hřebíčků rozdrtíme ve hmoždíři. Nastrouháme 1/2 lžičky muškátového oříšku a najemno nakrájíme několik listů máty peprné. Vše vložíme do láhve 0,7 litrů a dolijeme sherry. Poté uzavřené necháme 10 dní louhovat, pak scedíme. Pijeme 1 likérovou skleničku před jídlem nebo po něm.

Upozornění: Opatrně by se skořicí měli zacházet ti, kteří jsou citliví na silici. Ta může podráždit pokožku nebo slizniční membrány. V těhotenství a době kojení je možné drogu používat v dávce běžné pro konzumaci v potravinách.

 

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X