Sporýš pomůže od bolesti zad, ale zabírá i na oční zákal

Verbena, holubí bylina, čaganka, slza Junonina, slza Isidina, spoříš, verbena, verbina, vrbenka, železník, žíla Venušina. To všechno jsou názvy pro sporýš lékařský, rostlinu, kterou naleznete na kamenech, rumištích, u cest. Je to 30 – 60 cm vysoká rostlina, s květem na konci větviček ve tvaru klasu.

Sbírá se…

Květ sporýše je bledě modrý a pro léčebné účely se sbírá nadzemní část rostliny čili nať, v době květu. To znamená od června do srpna.

Sporýš obsahuje

Nať sporýše obsahuje iridoidové glykosidy, fenyletanoidové glykosidy, silici, třísloviny, kyselinu křemičitou, hořčiny, flavonoidy, saponiny a sliz.

Léčebné účinky

Tato rostlina má protizánětlivé, uklidňující a protikřečové účinky. Pomáhá při bolestech zad, páteře, houseru, hexenšusu, hlavy, zeleném zákalu, nechutenství, anorexii, průjmu, bolestech v krku, kašli, bolestech břicha, svalových křečích, nachlazení, při katarech horních cest dýchacích, léčí ječné zrno, využívá se i při nervozitě, nespavosti, při zhoršené funkci jater a sleziny.

Využití sporýše

Čaj: 1 vrchovatou lžičku sušené sporýšové nati přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 5 minut louhovat. Poté scedíme a pijeme. Využíváme při potížích s horními cestami dýchacími, nespavosti atd.

Kašový obklad: svazek čerstvého sporýše nasekáme a uvaříme v jednom šálku octa. Následně vmícháme ovesné vločky tak, aby vznikla kaše, kterou poté rozetřeme mezi dva hadříky. Ty vložíme na bederní oblast, zabalíme do deky a necháme 15 minut působit.

Oční parní lázeň: promícháme 20 g světlíku, 20 g kozlíku, 10 g sporýše, 30 g bezového květu a 20 g heřmánku a pět polévkových lžic této směsi spaříme litrem bílého vína, které jsme před tím povařili. Z menší části vždy připravíme čerstvou parní lázeň, kterou necháme působit na zavřené oči.

Upozornění: sporýš nesmí používat těhotné ženy.

 

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X