5 pravidel, jak pít vodu podle Ajurvédy

Chcete zůstat zdraví a vyhnout se zdravotním obtížím? Pak je důležité tělu dodávat vodu a podle Ajurvédy existuje několik zásad, které bychom při jejím pití měli dodržovat.

1. Vodu pijte vsedě

Jedním z důležitých pravidel podle Ajurvédy je, že před pitím bychom se měli nejprve posadit. Pokud pijeme vodu ve stoje, může to vést k bolestem kloubů a poruchám funkcí ledvin. Ty fungují lépe, pokud při pití sedíme. Jedním z důvodů je to, že svaly a nervový systém jsou uvolněnější.

2. Nepijte vodu naráz

Vodu pijeme po doušcích a po celý den průběžně, nikoli velké množství naráz. Podle Ajurvédy pití vody po doušcích v průběhu dne pomáhá promíchávat sliny a vyvažují se tak kyseliny v žaludku.

3. Pijte vodu vlažnou

Podle Ajurvédy by měla mít voda, kterou pijeme, pokojovou teplotu. Pokud je trochu teplejší, je to ještě lepší. Teplá voda podporuje procesy trávení, krevní oběh a zabraňuje vzniku zácpy. Studená voda naopak podpoří zácpu a některé zdravotní obtíže.

4. Dostatek vody ráno

2-3 sklenice teplé vody (především v ranních hodinách) na prázdný žaludek jsou účinné při léčbě celé řady zdravotních obtíží. Teplá voda po ránu pomáhá zvýšit metabolismus, podpoří hubnutí, zmírní zácpu a čistí žaludek.

5. Nepijte vodu brzy před jídlem nebo po jídle

Ano, toto je také jedno z důležitých pravidel pití vody. Většina lidí si myslí, že pití vody při jídle nebo brzy po jídle podpoří správné trávení, ale není tomu tak. Naopak trávení se zpomalí a dochází k zácpě. Voda ředí žaludeční šťávy, potrava tak bude nedostatečně natrávená, což jsou důvody vedoucí k zažívacím obtížím, plynatosti a zácpě.

Proto Ajurvéda navrhuje pít vodu 40-60 minut před jídlem a 40-60 minut po jídle. Malé množství vody během jídla ovšem nevadí.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X