Silikonové implantáty jako spouštěče buněčné smrti

V poslední době se čím dál více diskutuje problematika prsních silikonových implantátů. Přibývá žen, které si po augmentaci prsou nechávají silikon z těla zase odstranit, a to rovnou z několika důvodů. Jedním z nich je nepochybně zjištění, že silikonové implantáty zřejmě nejsou pro lidské tělo zcela bezpečné.

Škodlivé, nebo ne?

Potenciální vedlejší efekty silikonových implantátů jsou mezi odborníky i širokou veřejností diskutovány již mnoho let. Ačkoli je známo mnoho případů, kdy se pacientkám po operaci přitížilo a pociťovaly větší únavu, slabost a bolesti svalů a kloubů, žádná studie zatím neobjasnila přesný mechanismus negativního působení silikonu na buňky lidského těla.

Silikonové molekuly v tělním oběhu

Že molekuly silikonu opouštějí implantát a vstupují do těla se ví už dlouho. Kam přesně putují zjistila v roce 2016 lékařka plastické chirurgie Rita Kappel ve spolupráci s týmem z Univerzity v Radboudu. Vydali studii, která potvrzuje, že molekuly se dostávají do krevního oběhu a lymfatického systému. Od té doby se nabízí otázka, jestli a jak moc molekuly silikonu ovlivňují buňky, se kterými přijdou do kontaktu.

Injekční stříkačka
zdroj: pixabay.com

Laboratorní experimenty

Pokusy na buňkách kultivovaných v laboratoři ukázaly, že molekuly silikonu podporují procesy vedoucí k jejich destrukci. Při experimentech byl zpozorován podobný scénář, který se odehrává při přirozené buněčné smrti. Ta je velmi důležitým očistným procesem v našem těle. Ukazuje se, že také záleží na množství silikonu a velikosti jeho molekuly. Čím je molekula menší, tím silnější má vliv. Kromě toho se při experimentu prokázalo, že některé typy buněk lidského těla jsou na molekuly silikonu citlivější, než jiné.

Co říkají nové výzkumy?

“Molekuly silikonu, které se uvolňují z implantátů do těla, jsou opravdu podnětem pro tvorbu procesů vedoucích k zániku buňky. Nicméně je potřeba intenzivně pracovat na dalších výzkumech. Až pak budeme schopni objasnit, zda-li jsou prsní implantáty zdraví škodlivé a v jaké míře.” vysvětluje profesor biomolekulární chemie z nizozemské Univerzity v Radboud.

Budoucnost silikonových implantátů

Vliv silikonu na lidské buňky bude nadále předmětem zkoumání mnoha laboratoří. Je nutné zjistit, zda implantáty mohou mít podíl např. na autoimunitních reakcích a jaký mechanismus stojí za negativními vedlejšími účinky. Pokud se prokáže extrémní škodlivost silikonů, bude to mít velký dopad na lékařské obory, především plastickou chirurgii.

Tereza Menzlova

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X