Může mít pravidelný sex s partnerem vliv na oddálení nástupu menopauzy? Autory tohoto výzkumu se stali vědci z Univerzity v Londýně. Mimo jiné se nenechali překvapit ani otázkou předčasného nástupu menopauzy a vlivu sexuálního života.
Menopauza jako strašák žen
Nástup menopauzy je u každé ženy individuální. Nelze ji spočítat na nějaké konkrétní datum. Faktorů závislých na jejím nástupu je spousta. Jak ale může ovlivnit pravidelná sexuální aktivita alespoň jednou týdně její nástup? Kromě ukončení ovulace a menstruace se potrápíme s prodromy, které nás mohou “potěšit” už několik let před samotným nástupem klimakteria.
Prodromy mohou nastoupit v podobě snížené chuti na sex, vaginální suchosti, rychlého střídání nálad, návalů horka nebo citlivosti prsou. Kromě toho se menstruační cyklus může stát čím dál méně pravidelným. Důležitým faktorem je i genetika, kouření nebo jiné oblasti životního stylu. Ženy se do přechodu obvykle dostávají mezi 40. a 50. rokem života.
Základem studie je teorie mateřství
Autoři studie šli na výzkum opravdu selským rozumem. Ženské pohlavní orgány fungují kvůli mateřství. Pokud se nějakým způsobem tyto orgány nestimulují k naději na oplodnění, dojde k rychlejšímu vyhasnutí.
Výzkum byl sestaven za spolupráce 2936 žen, které se nacházely na rozhraní menopauzy a měly od 42 do 52 let. Vycházelo se z otázek ohledně jejich zdraví, životního stylu, soužití s partnerem a jejich sexualního života.
Průzkum započal v roce 1996 a trval 10 let. Každým rokem musely zodpovědět stejné otázky jako na začátku. Následně byly otázky diferencovány do dvou skupin v závislosti na tom, jestli ženy žijí se svým partnerem ve společné domácnosti, nebo mají sex jednou týdně.
Vědci u každé ženy zaznamenali její BMI (Body Mass Index), vzdělání, příslušnost k etnické skupině, hodnoty estradiolu, věk první menstruace a pohled na své celkové zdraví.
Jaké jsou výsledky?
Není sice nijak definováno, zda ženy žili v manželství, v partnerském vztahu nebo samy, ale během průzkumu téměř polovina žen (45 %) dostala menopauzu v průměrném věku 52 let. Jak moc na tom jsou na vině mužské feromony přítomné v domácnosti, se neví, ale ženy, které měly sex alespoň jednou týdně oddálili nástup menopauzy až o 28 %. U žen, které měly pohlavní styk jednou měsíčně se nástup klimakteria prodloužil o 19 %.
A co řekneme na závěr?
Přesto, že jde o velice zajímavé poznatky, které by mohly zvýšit kvalitu života nás žen, závisí na mnoha faktorech, které jsme si již uvedli výše. Pokud máme ale tu možnost i chuť, proč to nezkusit. Možná si nástup přechodu o nějaký ten pátek prodloužíme, ale jak všechny tušíme, ani o tom nebudeme vědět.