Světlé i temné stránky pití čaje

Čaj dokáže zklidnit i povzbudit, často nás zahřeje v chladných dnech a někteří si bez něj nedovedou představit ani jediný den. I přesto, že se jedná o nejpopulárnější nápoj po celém světě, jen málokdo zná jeho účinky detailněji. Čaj má malou výživnou hodnotu, ale obsahuje stimulující látky jako je kofein, které mohou zrychlit činnost srdce, zvýšit bdělost a pomoci dýchání rozšířením průdušek. Jeden šálek čaje obsahuje 40 mg kofeinu, což je asi 2x víc, než v kole a cca dvě třetiny množství obsaženého v šálku instantní kávy.

Co dále čaj obsahuje

Čaji dodávají jeho chuť taniny, které nejsou příliš užitečné. Naopak mohou narušovat vstřebávání železa a také mohou zanechávat skvrny na zubech. Batolata by čaj vůbec neměla dostávat, jelikož jejich zažívací trakt má menší schopnost vyrovnat se s chemickými povzbuzujícími látkami.

Další přírodní látkou je quercetin, která je známa jako bioflavonoid. Počáteční výzkumy ukazovaly, že by quercetin mohl ovlivňovat vznik rakoviny, avšak pozdější práce prokázaly, že že bioflavonoidy, které jsou silnými antioxidačními činidly, lze spojovat se snížením rizika rakoviny a srdečních onemocnění. V tomto směru ovšem panují stále nejasnosti.

Bylinkové čaje

Jedná se o výluhy vyrobené z listů, květů a plodů mnoha rostlin a některé z nich mají významné léčivé účinky. Léčivé čaje lze koupit v obchodech se zdravými potravinami, ve velkých samoobsluhách a lékárnách. Můžeme si je však připravit i sami. Použijeme jednu lžičku sušených bylin, nebo dvě lžičky čerstvých na šálek. Zalijeme vařící vodou, zakryjeme a necháme 5 minut stát. Před pitím scedíme a můžeme přisladit cukrem nebo medem. Jaké bylinkové čaje jsou populární?

  • Heřmánkový čaj se používá při trávicích potížích, ke zklidnění nervů a pomáhá ke klidnému spánku. Použité sáčky se mohou přikládat na zanícené, pálící nebo unavené oči
  • Čaj z listů pampelišky je účinné diuretikum, které napomáhá vyloučení nadbytku vody
  • Květ černého bezu dává zklidňující čaj při chřipce, nachlazení a bolestech vedlejších nosních dutin. Také podporuje pocení, je vhodný při kašli a potížích se sennou rýmou
  • Levandulový květ je odvar uklidňující a pomáhá ke klidnému usínání
  • Čaj z lipového květu je uklidňující a snižuje horečky
  • Šípkový čaj z rozdrcených šípků je bohatý na vitamín C a může se užívat jako prevence proti nachlazení a infekci.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X