Salak, svlékněte hadí ovoce z kůže

Salak je tropické ovoce rostoucí na stromu salaka jedlá (Salacca zalacca). Je to druh palmy, jejíž domovinou je jihozápadní Jáva a jižní oblast Sumatry. V zahraničí jsou její plody známé pod názvy snakefruit, hadí ovoce, hadí vejce nebo hadí fík. V současné době jsou pěstovány především v Indonésii, Malajsii a Thajsku. Potřebují polostín a teplotu po celý rok 20°C. Stromy mohou vyrůstat v širokém půdním spektru, ale raději mají půdy vlhčího typu, s obsahem organické hmoty. Dosahují výšky až 6 metrů.

Plody

Plody dorůstají velikosti fíku, vytvářejí shluky 15-40 kousků a nalezneme je růst při zemi. Každý kousek obsahuje nepoživatelné semeno a pod slupkou je obalen bílou průsvitnou vrstvou, kterou je potřeba před konzumací odstranit. Slupka připomíná hadí kůži, loupe se od špičky plodu. Dozrávají 5-7 měsíců po opylování květů a mají červenohnědou až tmavěhnědou barvu, záleží na odrůdě ovoce. Mají strukturu jako banány, ananas nebo jahody a mají velkou trvanlivost. Nezralé kousky mají kyselou chuť. Čerstvé ovoce se může uchovávat až 7 dní při pokojové teplotě. Pokud však uchováváte při teplotě 15°C , ovoce může zůstat čerstvé až 3-4 týdny.

Výživová hodnota plodů

Jsou dobrým zdrojem fytochemických sloučenin mezi něž patří flavonoidy a ligniny, jež poskytují celou řadu zdravotních výhod. Kromě toho obsahují draslík, vápník, fosfor a sodík. Jsou bohatým zdrojem uhlohydrátů, vody a mají malý obsah tuků. Najdeme zde 75-80 kalorií na 100 gramů ovoce.

Ovoce lze konzumovat čerstvé, ale lze z něj vyrobit džus nebo marmeládu.

Zdravotní přínosy plodů

Kromě toho, že nám nabízí skvělou chuť, poskytuje toto ovoce našemu tělu i celou řadu zdravotních benefitů:

  • Skvělý zdroj antioxidantů – Plody obsahují fenolické a flavonoidní sloučeniny, které mají antioxidační aktivitu.
  • Podpora zdraví – Extrakt z kůry ovoce může pozitivně ovlivnit naši imunitu, podporuje produkci cytokinů, které hrají velmi důležitou roli v obranyschopnosti našeho organismu.
  • Anti-diabetická aktivita – Salak může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi.
  • Pomoc při snižování tvorby kyseliny močové – Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi může způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Patří mezi ně i kardiovaskulární obtíže.
  • Protinádorová aktivita – Provedený výzkum ukázal, že ovoce obsahuje sloučeninu, která může vykazovat aktivitu proti karcinomu prsu.
  • Neuroprotektivní a neuritogenní aktivita – ovoce salak může být potenciálním zdrojem prevence neurodegenerativních poruch.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X