Rýmovníkový sirup nedovolí, abyste rýmu léčili déle než týden!

Pěstujete si doma rýmovník a přemýšlíte, jak jej na rýmu nejlépe využít? Už si nemusíte lámat hlavu, poradíme vám, jak z něj připravíte lahodný a velmi účinný sirup coby pomocníka s léčbou rýmy a nachlazení. Jeho příprava je snadná a rychlá. A jestli rýmovník ještě nepěstujete, možná po přečtení tohoto článku budete chtít začít.

Co je vůbec ten rýmovník?

Rýmovník je velmi nenáročnou pnoucí bylinou s výraznou vůní, která dokáže účinně uvolnit dýchací cesty, ale také rozpouštět hleny a dovolit jim hladce stékat po sliznici, nikoliv se „zaseknout“ v dutinách a způsobit komplikaci rýmy v podobě různých zánětů v dýchacích cestách.

Naštěstí je pěstování této bylinky velmi snadné, rýmovník totiž přežije i zdánlivě nemyslitelné. Dlouhodobé sucho nebo přelití, se vším se vypořádá. Navíc roste velmi rychle, takže sirup z něj budete moci připravovat několikrát ročně, abyste vždy měli do zásoby. Budete jím moci zaujmout i své známé, když přidáte s rýmovníkový sirup do koktejlů a necháte je hádat, co že to vlastně pijí…

Jak si rýmovník vypěstovat? 

Pěstování rýmovníku je snadné, jak už jsme zmínili. Stačí dát vršky mladých výhonů do sklenice s vodou (odstranit spodní lístky, aby ve vodě nezahnívaly) a nechat cirka dva týdny zakořenit. Pak jen zasadit do zeminy vhodné pro pokojové kytky, ale klidně i do zeminy zahradní, do které přidáte trochu písku. Na dno dejte drenáž, třeba v podobě keramzitu nebo malých kamínků.

Rýmovník můžete začít pěstovat kdykoliv během roku, jemu na tom nezáleží. A že nemáte žádný vhodný květník, ani spodní misku, drenáž nebo zeminu? To vyřeší leták Hornbach1, kde jsou zahradnické potřeby v nabídce neustále. 

Postavte na světlé místo, občas zalijte. Pro přihnojení použijte organické bio hnojivo na bylinky, které je vhodné i pro rostliny, u nichž plánujeme konzumaci. No a pak už jen přidáte k rýmovníku nějakou oporu, aby se mohl pnout, později jej můžete sklízet. Snese velmi hluboký řez, takže sklidíte téměř celou rostlinu, a ona zase bez problémů obroste. Zde2 si můžete pročíst další podrobnosti o pěstování rýmovníku.

Jak na výrobu rýmovníkového sirupu?

Samotný rýmovníkový sirup se vyrábí stejně jako jiné sirupy z bylin. Vylepšit jej můžeme nakrájeným pomerančem a citronem. Na 40 lístků rýmovníku dáme plátky z jednoho pomeranče a jednoho citronu, zalijeme cirka litrem převařené vody, která bude už vychladlá na pokojovou nebo jen malinko vyšší teplotu. Zatížíme a necháme louhovat 36 – 48 hodin.

Po scezení přidáme cukr v množství kilogram cukru na litr výsledné tekutiny. Můžeme nechat ohřát a ještě horké plnit do sklenic, které zavřeme a necháme vychladnout, čímž se víčka lépe přichytí. Lze ale smíchat s kyselinou sorbovou a naplnit do lahví, které jen zašroubujeme. Sirup bez konzervantů uchovávejte raději v chladu, postačí ale i větraný špajz během zimy, v létě raději lednice.

Jak užívat rýmovníkový sirup?

Jakkoliv vám to bude příjemné. Lze dát na lžičku, spolknout a zapít nebo z rýmovníkového sirupu připravovat nápoj, který pak vypijete studený, teplý, může být i téměř horký. Užíváme při rýmě a zahlenění, kdy potřebujeme, aby se hleny rozpustily a opouštěly horní cesty dýchací bez komplikací a usazování se.

Čím ještě doplnit léčbu rýmy?

Rýmovník sice dokonale naředí hleny a uvolní dýchací cesty, aby se léčba rýmy nikde nezasekla, ale vždy se vyplatí používat ještě i sprej do nosu s mořskou vodou nebo Vincentku. V zimním období je vždy najdete v lékárnách, jak vám ukáže i leták Benu3 lékárny. A když k této kombinaci přidáte ještě čaj ze šalvěje, hřebíčku, skořice a zázvoru, nebude rýma mít šanci déle než týden.

Nezapomínejme ani na prevenci!

Základem boje s rýmou však podle odborníků stále zůstává prevence ve formě otužování a dostatečného pití, doplňování vitamínů, minerálů, správného mytí rukou nebo omezení návyků kouření či pravidelných procházek venku, jak radí právě i lidé z Benu lékárny4

 

Zdroje:

  1. Leták Hornbach, dostupný na Letákomat.cz
  2. Jak pěstovat rýmovník, dostupné na Skrblík.cz
  3. Leták Benu, dostupné na Letákomat.cz
  4. Chřipka a nachlazení, dostupné na Benu.cz
  5. Sirup z rýmovníku, dostupné na Recepty.cz

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X