Nykturie aneb když musíte na toaletu několikrát za noc

Dobrý spánek je velmi důležitý, abychom se ráno cítili odpočatí a svěží. Když nás ale v noci několikrát vzbudí nutkání na toaletu, náš spánek to silně naruší. Výsledkem může být, že se ráno cítíme unavení a podráždění. Jak to s nočním chozením na toaletu vlastně je a kdy se může jednat o vážnější zdravotní problém?

Noční močení a jeho četnost

Pokud si odskočíte těsně před ulehnutím ke spánku, a přesto se každou noc váš močový měchýř ozve více než dvakrát, může se jednat o problém odborně označovaný jako nykturie. Za normálních okolností by totiž lidské tělo mělo bez potíží vydržet v noci bez močení šest až osm hodin. Výjimkou mohou být krátkodobé problémy, které souvisejí například s prochladnutím či infekcí močových cest.

Nykturie a její nejčastější příčiny

Jedním z největších faktorů, které k častějšímu nočnímu močení přispívají, je stárnutí. S přibývajícím věkem totiž tělo produkuje méně antidiuretického hormonu, který nám pomáhá zadržovat tekutiny. To má za následek zvýšenou produkci moči, zejména v noci. Svaly v močovém měchýři navíc s věkem ochabují, což následně ztěžuje udržení moči v močovém měchýři. Nykturie se proto nejčastěji vyskytuje u lidí starších 60 let, ale trápit může i osoby mnohem mladší. Mezi rozmanité příznaky spojené s nykturií patří nadprodukce moči, příliš časté močení i pocit naléhavé potřeby močit, ale následná produkce moči je malá.

Stárnutí ale není jediným faktorem, který k nykturii přispívá. Mezi další časté příčiny patří chronické infekce močových cest, pití nadměrného množství tekutin, zejména kofeinových a alkoholických, před spaním, bakteriální infekce v močovém měchýři nebo určité léky. U žen se může problém projevit v důsledku těhotenství a porodu.

Žena vstávající v noci z postele kvůli nutkání na toaletu.
zdroj: pexels.com

Noční močení jako příznak vážnějších onemocnění

V některých případech je noční močení signálem, který vás může upozornit na vážnější onemocnění. Mezi nemoci a stavy spojené s častým močením patří chronické selhání ledvin, městnavé srdeční selhání, cukrovka či zvětšená prostata. Může být také příznakem poruch spánku, jako je obstrukční spánková apnoe, nespavost nebo syndrom neklidných nohou. Z těchto důvodů je tak vždy vhodné tento problém konzultovat s lékařem. Případných vyšetření se není třeba nikterak obávat. K základním diagnostickým metodám, jejichž cílem je odhalit příčinu častého močení, patří především laboratorní rozbor moči, ultrazvuk močového měchýře, pánve a ledvin a také krevní testy.

Možná prevence a léčba

K nejčastějším doporučením, která pomáhají potížím s častým nočním močením předcházet, patří:

  • snížení množství konzumovaných tekutin 2 až 4 hodiny před spaním
  • omezení či vyloučení nápojů obsahujících kofein a alkohol
  • vyřazení potravin, které mohou dráždit močový měchýř, například čokoláda, kořeněná jídla, kyselé potraviny a umělá sladidla
  • Kegelovy cviky a další cvičení na posílení pánevních svalů

Pomoci může také nošení kompresních punčoch, které podporují cirkulaci tekutin v těle, či rozmanité druhy léků. Zatímco některé z nich snižují napětí ve svalech močového měchýře, čímž snižují nutkání na močení, jiné působí na ledviny, které pak v noci produkují menší množství moči.

Ulevit od problémů s častým močením vám mohou i některé bylinky. Které léčivé rostliny mají tyto účinky?

Zdroj: urologyhealth.org, clevelandclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X