Recept: Citronovo-medový nápoj, který vás ochrání před nachlazením i záněty

Tento nápoj nabízí celou řadu zdravotních přínosů a to díky obsahu vitamínů, živin a antioxidantů. Med má antimikrobiální vlastnosti a byl používán po staletí k léčení mnoha zdravotních stavů. Citróny a citronová šťáva mají vysokou úroveň vitamínů a antioxidantů, které mohou pomoci posílit imunitní systém, zabránit infekci a udržet naše srdce zdravé.

Zdravotní přínos citronové vody

Sklenice teplé vody se šťávou z čerstvě vymačkaného citronu může poskytnout až 50% doporučeného denního příjmu vitamínu C. Citróny mají nízký obsah kalorií a sacharidů. Například šťáva z jednoho citronu obsahuje 11 kalorií a 4 g sacharidů. Citronová šťáva také obsahuje folát, vitamín A, vápník, draslík a hořčík.

Zdravotní přínos medu

Nejlepší druh medu, který používáte, je nezpracovaný med. Ten obsahuje všechny živiny. Podle informací poskytnutých Ministerstvem zemědělství Spojených států (USDA) obsahuje jedna polévková lžíce nezpracovaného medu asi 64 kalorií a 17 g sacharidů. Také obsahuje aminokyseliny, minerály a důležité enzymy.

Glykemický index (GI) medu je 10, což znamená, že nezvyšuje hladinu glukózy v krvi, stejně jako cukr. Hlavní výhody medu pocházejí z jeho antioxidačních a antimikrobiálních vlastností. Výzkum zdravotních přínosů medu ukázal, že obsahuje širokou škálu enzymů, fenolů a organických kyselin se silnými antioxidačními vlastnostmi.

Zdravotní přínosy medové vody s citronem

Kombinace medu a citrony nám poskytuje celou řadu zdravotních výhod:

Posiluje imunitní systém

Vědci říkají, že vitamín C, který se nachází v citronech, je nezbytný k ochraně našeho imunitního systému. Časopis Nutrients uvádí, že vitamín C chrání tělo před oxidačním stresem. Výzkumníci také zjistili, že vitamin C v potravě může zabránit a léčit určité infekce dýchacích cest.

Přidání medu do sklenice teplé citronové šťávy také poskytne našemu tělu důležité enzymy. Studie například ukázaly, že med obsahuje mnoho sloučenin, které zničí volné radikály a pomáhají chránit náš imunitní systém. Tmavší med může mít ve skutečnosti vyšší antioxidační hladinu než světlejší med.

Pomáhá snižovat zánět

Lékaři se shodují na tom, že zánět je spojen s vývojem mnoha chronických onemocnění. Med má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zlepšit naše celkové zdraví. Zkoumání léčebných vlastností medu ukázalo, že protizánětlivý potenciál medu může pomoci léčit mnoho nemocí. Některé sloučeniny v medu pomáhají potlačit enzymy, které způsobují zánět.

Kombinace citronové vody a medu v nápoji může pomoci zvýšit protizánětlivé vlastnosti medu. Vědecké studie například ukázaly, že citrusové plody, jako jsou citrony, obsahují bioaktivní sloučeniny, které mají protizánětlivý účinek.

Med a citron mohou pomoci vyléčit bolest v krku a kašel

Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C v citronové šťávě a uklidňujícím vlastnostem medu můžete vypít medovou citronovou vodu, která pomůže léčit bolest v krku a kašel.

Může posílit zdravé zažívání

Udrží tělo hydratované, což je důležité pro naše zdraví trávicího ústrojí. Výzkum poukazuje na skutečnost, že některé gastrointestinální poruchy mohou být výsledkem dehydratace. Lékaři také říkají, že dostatek tekutin denně může pomoci zvládnout chronickou zácpu. Citrusová kůra je dobrým zdrojem vlákniny, můžete jí trochu přidat do svého nápoje. Také může pomoci zlepšit trávení, obsahuje totiž velmi důležité bioaktivní sloučeniny. Střevní mikroflóru zlepšuje i med.

Pomáhá snižovat cholesterol

Citrony obsahují vysokou hladinu vitamínu C, který pomáhá regulovat cholesterol.

Podporuje detoxikaci organismu

Vitamín C, obsažený v citronech, je silný antioxidant, který podporuje detoxikaci těla. Med obsahuje celou řadu enzymů, aminokyselin a antioxidantů. Pomáhá při léčbě některých druhů zánětlivých onemocnění. Kromě toho poskytuje přirozený zdroj energie. Detoxikační účinky nápoje zvýšíte přidáním malého množství jablečného octa.

Příprava nápoje

  1. Uvařte šálek vody a nechejte jej vychladnout.
  2. Přidejte čerstvou šťávu z poloviny citronu.
  3. Zamíchejte lžíci medu.

Nápoj popíjejte ihned po probuzení.

Nežádoucí účinky

Med a citrón jsou přírodní ingredience, které obsahují celou řadu užitečných látek. Mějte však na paměti několik důležitých faktů:

  • Citronová šťáva může mít vliv na zubní sklovinu. Po konzumaci nápoje je vhodné si vypláchnou ústa, předejdete tak riziku poškození zubní skloviny.
  • Měli byste se vyvarovat medu, pokud jste alergičtí na pyl nebo výrobky související s včelami.
  • Nadbytečné množství medu může způsobit průjem, neobvyklé srdeční rytmy nebo mravenčení na kůži.
  • Může se objevit nadměrné močení, neboť jste zvýšili příjem tekutin.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X