Papričky nejenže rozproudí vašeho milého, ale třeba zastaví i rýmu

Americký pepř, červený pepř, čili papričky, chilli, chilli pepř, indiánský pepř, papřika, peprnec, pepřika, španělský pepř, turecký pepř, uherský pepř. To všechno jsou názvy pro papriku křovitou, ze které sbíráme plody. Když je usušíme a rozemeleme, získáme „pepř ďáblův“ neboli kayenský pepř. Rostlina je rozšířena do mnoha zemí, můžeme si ji vypěstovat i doma a pak si papričky usušit. Kromě toho, že jsou ostré jako břitva, dekorativně působí úžasně. Papričky jsou nejostřejší koření, jakého se nám v kuchyni může dostat.

Papriky obsahují

Vitamíny A, C, B1 a B12, alkaloidy, mastné kyseliny, flavonoidy, silice, cukry, karoten, pigment, minerální soli, lipidy, glycidy, proteiny a kapsinin, který způsobuje onu výraznou palčivost papriky.

Léčivé účinky

Papričky mají nečekané výrazné léčivé účinky. Můžeme je použít na nachlazení, rýmu, bolest zubů, revma, artritidu, posilují krevní oběh, usnadňují trávení, působí na nervový systém, zmírňují bolest při pásovém oparu, zabraňují kornatění cév, náhlé mozkové příhodě, srdečním onemocněním, mají pozitivní vliv na srdce, ledviny, plíce, žaludek, zrychlují metabolismus, posilují rychlejší spalování toxinů tlustého střeva.

Afrodiziakum 

Papričky jsou rovněž vyhlášeným afrodiziakem především pro muže, ale i ženy, neboť prokrvují pohlavní orgány a zvyšují sexuální vzrušivost. Mějte však na paměti, že méně je více, abyste místo ve vášnivém obětí s milovanou osobou neskončili někde jinde…

Způsob užití

Nálev: 1/2 čajové lžičky papriček dáme do šálku vařící vody, pak naředíme polévkovou lžíci tohoto nálevu další horkou vodou tak, abychom měli plný šálek. Pak usrkáváme např. při rýmě a nachlazení, studených končetinách, šoku nebo depresi. Pro povzbuzení zažívání polkneme 2 – 3 kapky neředěného nálevu.

Tinktura: naředíme 5 – 10 kapek nálevu polovinou šálku horké vody. Využíváme též jako kloktadlo.

Obklad: vytvoříme ho z nálevu, v které namáčíme obklad a přikládáme na postižené místo.

Olej: 25 g prášku z čili papriček přidáme do 500 ml slunečnicového oleje a zahříváme dvě hodiny ve vodní lázni. Poté používáme.

Upozornění: nic se nemá přehánět, to znamená i opatrně s papričkami, neboť by mohlo dojít ke spáleninám, průjmům, snížení tělesné teploty. V žádném případě nesmí papričky používat těhotné a kojící ženy.

Při manipulaci s čerstvými paprikami si dejte pozor, abyste se rukama nedotkli očí či řezných a jiných ran.

Víte, že: pokud máte pocit, že je vám partner nevěrný či se až příliš otáčí za jinými, svažte červenou nebo růžovou stuhou dvě sušené papričky k sobě a dejte mu je pod polštář. Prý pak bude věrný až za hrob…

 

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X