Řapíkatý celer: Superpotravina s potenciálem bojovat proti rakovině

Když přijde řeč na zeleninu, která je bohatým zdrojem energie, přijde nám na mysli špenát nebo brokolice. Málokoho však napadne řapíkatý celer, zelenina, která je velmi často opomíjena a do pokrmů je často přidávána pouze pro vzhled či jemné chuťové rozdíly. Tato zelenina není příliš populární, přestože je to zdroj celé řady živin a vitamínů a dokonce může pomoci v boji proti rakovině.

Výživová hodnota řapíkatého celeru

Patří do stejné skupiny zeleniny jako petržel či fenykl a našemu tělu poskytuje celou řadu cenných a velmi důležitých vitamínů, které každodenně potřebujeme. Patří mezi ně především vitamíny K, C, A, B6 a B2. Dále v celeru nalezneme vlákninu a minerální a stopové prvky ( hořčík, mangan, měď a fosfor).

Zdravotní přínosy řapíkatého celeru

Díky velkému množství vitamínů, minerálů a stopových prvků nabízí našemu tělu antioxidační vlastnosti, má protizánětlivé účinky a díky obsahu vlákniny má pozitivní vliv na zažívání a celou trávicí soustavu. Studie publikované v časopisu Pharmaceutical Biology zjistily, že flavonoidy v celeru mohou chránit výstelku trávicího traktu před tvorbou vředů. Výzkumníci také zjistili, že polysacharidy na bázi pektinu, které se v řapíkatém celeru nacházejí, mohou uklidnit zánět trávicího systému.

Řapíkatý celer v boji proti rakovině

Nedávný výzkum ukázal, že celer může být velmi užitečný proti rakovině a rakovině prsu zvláště. Dva flavonoidy, apigenin a luteolin, které se v řapíkatém celeru nacházejí, jsou látky zaměřené na rakovinu. Tyto látky patří do skupiny antioxidantů.

Studie zveřejněná v časopise Journal of Cancer Prevention a provedená na Pusan National University in Busan v Koreji zjistila, že apigenin má schopnost řídit růst rakovinných buněk „regulací buněčné odpovědi na oxidační stres a poškození DNA, potlačením zánětu a angiogeneze, zpomalením buněčné proliferace a indukce autofagie a apoptózy“.

Jak celer konzumovat?

Celer lze připravovat celou řadou různých způsobů. Nejlepší způsob je konzumace v syrovém stavu, neboť se tak neztratí žádné důležité látky, které celer nabízí. Pokud chcete řapíkatý celer tepelně upravovat, ideální způsob je vaření v páře po dobu deseti minut.

Vzhledem k tomu, že probíhá stále více výzkumů v oblasti alternativní léčby rakoviny, zelenina, jako je celer, vstupuje do popředí jako silná potravina, která bojuje proti rakovině.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X