Pískavice čistí pokožku, ale podporuje i tvorbu mléka u rodiček

Senovka, kozí roh, fenegrek, to jsou názvy pro pískavici řecké seno, která se u nás nepěstuje a dováží se ve formě čaje, sušených semen a kapslí. Původem je z Asie, pěstuje se v jižní Evropě.

Sběr a obsah látek

Z pískavice se sbírá semeno, když se po jeho dozrání sekají celé rostliny, váží se do svazků a na poli se nechají uschnout a následně se opatrně převáží k vymlácení.

Semena obsahují slizy, steroidní saponiny, flavonoidy, éterický olej, steroly, bílkoviny, mastný olej, silici, diosgenim.

Léčivé účinky

Pokud se pískavice užívá zevně, pak je účinná proti akné, trudovitosti, změkčuje pokožku, léčí zánět nehtu a nehtové lůžko, bércové vředy, vnitřní užití pak pomáhá proti kašli, podporuje tvorbu mléka u kojících žen (pokud pískavici spojíte s benediktem lékařským), zvyšuje peristaltiku střev, váže cholesterol ve střevech, zlepšuje zažívání, upravuje cukr, zabraňuje nadýmání, snižuje horečku, pomáhá při bušení srdce a chrápání, odstraňuje bolest v krku.

Podle posledních průzkumů látka diosgenim, obsažená v pískavici, má potenciál být prevencí proti rakovině tlustého střeva.

Užití pískavice

Jak jsme se již zmínili, prostředky z této rostliny se dováží ve formě čaje, sušených semen, kapslí, když budete mít štěstí, narazíte i na tinkturu.

Čaj: 2 lžičky nasekané pískavice přelijeme 1 šálkem studené vody a asi tři hodiny necháme stát. Následně pak přivedeme do varu a ihned scedíme. Můžeme osladit medem.

Obklad: 100 g rozdrcených semen pískavice rozmícháme s vodou nebo octem do kaše a přivedeme k varu. Semeno výrazně bobtná, proto dohlédněme na to, aby kaše nebyla moc hustá. Teplou kaší pak potřeme plátěný hadřík a položíme na zanícené místo, 3x až 4x denně a na dobu, dokud obklad nevychladne. Obklad pomáhá při hnisání nehtového lůžka, bércových vředech, beďarech, akné.

Pískavice v kuchyni: je součástí řady koření, jakými například jsou indické kari, čubrica atd. Používá se k aromatizaci sýrů, luštěninových pokrmů, přidává se do těsta k ochucení chleba a dalšího pečiva, stejně tak jako do polévek.

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X