Ragi, neboli Kalužnice křivoklasá (Eleusine coracana), byla po celá staletí používána Afričany a Indy jako jedna ze základních potravin. Její domovinou je východní Afrika a hojně se rozšířila i do oblastí jižní Indie a Nepálu. Je to jedna z mála plodin, které odolávají i suchu. Patří mezi jednoleté byliny a dorůstá výšky až 170 cm. Doba růstu závisí na odrůdě a trvá 3-6 měsíců. Listy se podobají trávě, v horní části jsou rozeklané květy a později i semena, která mají červenou barvu. Nabízejí velkou výživovou hodnotu, obsahují velké množství aminokyselin, vitamínů a vlákniny.
Zdravotní přínosy ragi
Nejen, že má tato plodina významnou výživovou hodnotu, ale našemu tělu nabízí i celou řadu zdravotních výhod.
- Antidiabetické vlastnosti – Prevence diabetu má celosvětový význam, díky čemuž se zvyšuje poptávka po potravinách, které pomáhají účinně bojovat proti této nemoci. Ragi mezi tyto potraviny patří a to díky vysokému obsahu vlákniny a sacharidů. Také obsahuje fenolové sloučeniny, které pomáhají oddálit absorpci glukózy.
- Velký obsah vápníku a železa – Vápník je nezbytný pro pevné kosti a ragi obsahuje 350 mg vápníku na 100 g. Železo je součástí hemoglobinu, který je nezbytný pro transport kyslíku v těle. 100 g ragi obsahuje 3,9 mg železa.
- Antimikrobiální vlastnosti – Ragi má antimikrobiální vlastnosti, které nás mohou chránit před škodlivými patogeny. Tyto vlastnosti mu dodávají polyfenolické sloučeniny.
- Chladicí účinek na tělo – Je velmi důležité konzumovat potraviny a nápoje, které mohou snížit tělesné teplo a podpoří hydrataci. Takové účinky má i ragi, které můžeme konzumovat ve formě kaše.
- Podpora hojení ran – Obsahuje několik sloučenin, které mohou zlepšit proces hojení ran. Podporují tvorbu kolagenu, který přispívá k lepšímu hojivému procesu.
- Antioxidační vlastnosti – Jde o bohatý zdroj vitamínů a fytochemikálií, které mohou působit jako antioxidanty. Antioxidanty jsou sloučeniny, které brání organismus proti škodlivým molekulám zvaným volné radikály, jež vznikají jako vedlejší produkty metabolického procesu.
- Bohatý zdroj hořčíku – Hořčík je důležitý minerál v těle, který reguluje různé biochemické reakce, jež pomáhají při svalovém a nervovém fungování a také při regulaci krevního tlaku. Zdravé tělo vyžaduje přibližně 400 mg hořčíku za den. Množství se může se lišit podle věku. 100 g ragi obsahuje 48 mg hořčíku.
Druhy potravin, které můžete připravit pomocí ragi
Z ragi se nejčastěji připravuje kaše. Může se však využít i na přípravu placek, chleba a dalších pekařských výrobků. Sankati či sangati je populární v jižní Indii a připravuje smícháním rýže s moukou z ragi. V Indii se také můžete setkat s ragi mudde – připraví se pomocí mouky z ragi, vody, soli a ghí.
foto: flickr.com/photos/dinesh_valke/2934265801, flickr.com/photos/joegoauk73/32144178330/