Nervová soustava a její poranění

Nervová soustava reguluje činnost a spolupráci všech orgánů. Nervová tkáň vytváří v těle ústřední (centrální) a obvodovou nervovou soustavu.

Ústřední nervové ústrojí a činnost. Mozek má tvar dvou rozbrázděných polokouli a je rozdělen v laloky – čelní, temenní, spánkový a týlní. Je uložen v dutině lebeční a váží průměrně 1400 gramů. Povrchní vrstva z šedé hmoty je tzv. mozková kůra, která je sídlem vnímavých a pohybových center. Pod šedou hmotou je bílá hmota s velkým množstvím vláken, která spojují buňky mozkové kůry s tělem. Kdybychom tato vlákna navázali do délky, vznikl by provaz, kterým bychom mohli čtyřiapůlkrát ovinout zeměkouli.

Pod týlním lalokem mozkovým je mozeček, který řídí rovnováhu těla a vytváří souhru pohybů. Mícha je uložena v páteřním kanálu. Na jejím začátku, v prodloužené míše, je centrum řízeni dýchání a krevního oběhu. Micha spojuje obvodové nervstvo s mozkem a reaguje na náhlé nervové vzruchy obrannými reflexy.

Obvodové nervové ústrojí a činnost. Obvodové nervstvo jsou jednak nervy pohybové, které vedou vzruchy z mozku přes míchu do svalových vláken, jednak nervy cítivé, které začínají drobnými tělísky v kůži a některých ústrojích a vedou z nich podráždění do mozku, kde si je člověk uvědomí. K obvodovému nervstvu patří i útrobní (vegetativní) nervy, které řídí činnost vnitřních orgánů. jeho ústředí tvoří nervové uzly probíhající jako dva provazce podél páteře.

Poranění

Úrazy nejvíc ohrožují nervovou soustavu a mozek. Často vlivem mimořádně těžkých dlouhotrvajících a bolestivých dráždění dochází k úplnému oslabení činnosti mozku, jako je tomu např. při šoku (viz šok).

Hluboké rány poškozují nervy, které pak ztrácejí schopnost vnímání bolesti a pohybu. Zlomená páteř stlačuje míchu a následkem toho ochrne velká oblast těla. Těžší zlomeniny lebky, zhmoždění mozkové tkáně a krvácení do mozku vážně narušují mozkovou činnost a vedou často k smrti.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X