Ptačinec žabinec, plevel, který nám může nečekaně pomoci

Každému zahradníkovi se naježí chlupy, když slyší ptačinec žabinec a musel někdy s tímto plevelem bojovat na svých záhoncích. A slovo bojovat naprosto sedí, protože pokud má ptačinec vhodné podmínky k růstu, jen těžko se ho zbavujeme. Jako léčivka je znám přibližně od 17. století, kdy se využíval k léčbě svrabu a TBC.

Sbíráme…

U ptačince se sbírá nať a květ, a to od dubna až do zimních měsíců. Nať, chceme-li ji použít na salát, sbíráme ještě, než rostlina vykvete, je v tu dobu mnohem chutnější. Rostlinu většinou užíváme čerstvou, ale můžeme ji rovněž nasušit nebo zamrazit.

Ptačinec obsahuje

Tato plevelnatá rostlina obsahuje vitamíny C, B1 a B2, A, rutin, železo, zinek, mangan, draslík, selen, zinek, fosfor, měď, éterické oleje, slizové látky a kyselinu křemičitou.

Léčivé účinky

Ptačinec zklidňuje pokožku při svědění, pomáhá při léčbě onemocnění ledvin, zácpě, revma, hojí drobné ranky, ekzém, lupénku, vředy na kůži, čistí pleť a krev, čistí organismus – detoxikace těla, pomáhá při zahlenění a při hubnutí.

Užití ptačince

Na kůži můžeme přímo použít šťávu z utrženého ptačince.

Čaj: 1 malou hrst zalijeme 500 ml horké vody a necháme 5 minut louhovat. Poté scedíme a čaj pijeme.

Čerstvá šťáva: se užívá po lžičkách, jednu lžičku 4x denně při dně, revmatismu a kožních problémech. Na kašel a bronchitidu můžeme šťávu smíchat s medem.

Obklad: 2 lžičky čerstvé nati nebo sušené nati přelijeme ¼ litrem studené vody, pak jednu minutu povaříme a 10 minut louhujeme. V tomto odvaru namáčíme obvaz a přikládáme ho na dvě hodiny n postižená místa.

Nálev: 2 kávové lžičky sušené nati zalijeme 1/4 l vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Pijeme 2 – 3 šálky denně.

Kuchyně: ptačinec lze využít do salátů, přimíchat např. do špenátu, ale rovněž ho můžeme nadrobno nakrájet přímo na chleba s máslem. Přidat ho lze i do polévek, ale to až na konci, protože ptačinec by se neměl dlouho vařit, abychom nezničili vitamíny.

Víte, že: si můžete připravit pleťovou masku, když 1 lžíci žabince rozmixujete se 2 lžícemi zakysané smetany, a masku pak nanesete na obličej či dekolt a necháte 20 minut působit. Poté umyjete a výsledek? Dámy, zkuste to…

 

 

 

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X