Psi jsou skutečně schopni vycítit váš strach

V České republice má každá druhá domácnost psa. Není se čemu divit, je to společník, který vás nenechá v depresivní náladě a vždy vás rozesměje. Na druhou stranu často slyšíme ve zprávách, že pes někoho pokousal. Vědci z Liverpoolu provedli studii a zjistili, zda strach, který lidé vyzařují, psi cítí a mohou se podle toho chovat.

Pokousal vás někdy pes?

Vědecký tým ve spolupráci se studenty veterinární medicíny oslovil přibližně 1100 domácností a dotazovali se na několik parametrů. Studie proběhla v roce 2015. Zajímali se o to, kolikrát respondenty kousl pes, v jakém prostředí a co kousnutí předcházelo. Také se zajímali o počet psů v domácnosti, jak byli pejsci staří v době kousnutí a zda bylo po kousnutí potřeba lékařského ošetření, případně kde. Ve studii byly také zohledněny parametry, jako demografické informace respondentů, jejich věk, pohlaví a úroveň vzdělání.

Bylo prokázáno, že psi vycítí vaši současnou náladu. Říká se, že byste neměli cítit strach, že pes to vycítí a podle toho se zachová. Ve studii bylo zároveň zjištěno, že počet kousnutí je ve skutečnosti dvakrát častější, než uvádějí statistiky. Je to dáno zejména tím, že mnoho kousnutí nepotřebovalo lékařské ošetření a lidé ho nikam nenahlásili.

Psi mohou vycítit strach člověka
pixabay.com

Rozumíte řeči vašeho psího kamaráda?

Téměř každý, kdo má doma psa, rozumí alespoň některým náznakům, které psi vydávají. Například vrtění ocasu je jasným znakem toho, že vás pes vítá a rád vás vidí. Není to ale jediný výraz, který pes používá. Je důležité sledovat také polohu uší, držení těla a ocasu nebo projev očí.

Stejně jako lidé, i psi používají mimiku a pokud máte psa doma, měli byste se je naučit rozeznávat. Zejména proto, že pokud neuposlechnete jeho jasných signálů, mohla by vaše příští cesta vést do nemocnice. Pokud jsou psi naštvaní, mohou se u nich projevit následující varovné signály:

  • Stažené uši dozadu
  • Vrčení
  • Ocas směřuje vzhůru, případně je stažený mezi nohama
  • Samozřejmě také ohrnutý čumák a vyceněné zuby
  • Chování malých dětí versus chování psů
Jak komunikovat se psy
pixabay.com

Svého psa vycvičte a věnujte mu dostatek času

Každý pes by měl umět základní povely, jako sedni, lehni, ke mně, zůstaň. Bez nich se z vašeho čtyřnohého miláčka může vyklubat pěkný gauner. I Když nebude mít rád některé vypjaté situace, měl by na slovo svého pána poslechnout. 

Jak bylo potvrzeno ve výše uvedené studii, pes vycítí váš strach a poté se proti němu brání. Nejsou tak výjimkou případy, kdy pes pokouše vlastního pána nebo dítě, které netuší, že svým chováním psovi ubližuje. Chovejte se proto tak, abyste psa nepřivedli na mylnou stopu.

Jak se psi chovají k malým dětem
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X