Lupus: Nemoc, která se často špatně diagnostikuje. Co ji může prozradit?

Představte si, že pečete čokoládový dort. Pravděpodobně se při tom řídíte receptem a víte, že pokud nepoužijete některou z uvedených ingrediencí, výsledek nebude takový, jaký si představujete. Jinými slovy, použité ingredience se vždy rovnají vašemu čokoládovému dortu. Určité příznaky se ale ne vždy nerovnají lupusu. I proto je diagnostika tohoto onemocnění často nesnadná.

Co je lupus?

Lupus, přesněji systémový lupus erythematodes (SLE), je typ autoimunitního onemocnění. To znamená, že imunitní systém zaměňuje různé části těla za hrozbu a útočí na tyto části stejně jako na nebezpečný virus nebo bakterie. Tyto útoky způsobují zánět, který může postihnout vše od kůže a kloubů až po části oběhového systému, jako je srdce a cévy. Dalšími oblastmi, které může lupus negativně ovlivnit, jsou též plíce, ledviny, mozek a nervový systém.

Vzhledem k tomu, že lupus může způsobovat zánět v celém těle, má i mnoho různých příznaků, které se u jednotlivých pacientů velmi liší a zároveň se dají poměrně jednoduše zaměnit s řadou dalších zdravotních problémů a nemocí. To bohužel často komplikuje správné určení diagnózy. Co vše může být příznakem, že tímto závažným onemocněním trpíte?

Vyrážka ve tvaru motýla

Co se vám vybaví jako první, když slyšíte slovo motýl? Možná to, že přišlo jaro, nebo to, jak krásná jsou jejich barevná křídla. Některým pacientům s lupusem může slovo motýl připomínat příznak jejich nemoci.

Lupus může způsobit typ vyrážky na obličeji známý jako motýlovitý erytém, protože způsob, jakým vyrážka pokrývá nos a tváře, vytváří tvar podobný motýlím křídlům. Kromě obličeje se vyrážka může objevit též na ramenou, hrudníku a horních končetinách. Obvykle ji zhoršuje sluneční záření.

Znamená to tedy, že pokud touto vyrážkou trpíte, máte automaticky lupus? Ne. Odhaduje se, že „motýlí vyrážka“ se objevuje přibližně u 50 % pacientů s lupusem, ale může se objevit také v důsledku některých bakteriálních kožních infekcí, nízké hladiny vitamínu B3 a dalších onemocnění, jako je například růžovka.

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů může být také jedním z prvních příznaků, které postižení pocítí. Způsob vypadávání vlasů se může u jednotlivých osob lišit. U jednoho pacienta s lupusem mohou vlasy pomalu řídnout, zatímco u jiného pacienta mohou vypadávat celé chomáče. Osoba s lupusem může mít také řidší vlasy podél vlasové linie. Kromě vlasů může vypadávat též obočí, řasy a u mužů vousy.

Mozková mlha

Než začnete panikařit, existuje mnoho důvodů, proč se člověk může cítit trochu „zamlženě“. Jak stres, tak nedostatečný spánek, nebo ještě hůře kombinace obojího, mohou způsobit, že budete méně bystří než obvykle. Jak ale upozorňuje nadace Lupus Foundation of America, mozková mlha se vyskytuje u 70 až 80 % pacientů s lupusem.

Stejně jako lidé s lupusem mohou pociťovat různé příznaky, mohou pacienti s lupusem pociťovat velmi odlišně i mozkovou mlhu. Jedna osoba s „lupusovou mlhou“ může mít problém se soustředit či jasně myslet. Někdo jiný může neustále zapomínat a další může mít problémy s komunikací, protože nedokáže najít slovo, které chce použít. Mezi další možné příznaky patří obtížnější řešení problémů, potíže s multitaskingem a plánováním, zmatenost a problémy se čtením.

Suché oko jako jeden z příznaků lupusu.
zdroj: unsplash.com

Bolest a otoky kloubů

Je však důležité si uvědomit, že lupus může postihnout mnoho oblastí těla. Mnoho pacientů má problémy týkající se kloubů. Nejenže se u člověka s lupusem může objevit bolest kloubů, ale může se u něj také rozvinout zánět kloubů a oblastí kolem nich. To může být spouštěč pro další problémy, jako je například artritida.

Kromě artritidy může lupus vést také k tendinitidě, která postihuje šlachy, typicky v ramenou, loktech a prstech. Kromě toho mohou kloubní problémy spojené s lupusem způsobit i syndrom karpálního tunelu.

Vředy v ústech

Bohužel lupus a kožní problémy jdou často ruku v ruce. Podle Family Medicine Austin se u pacientů s lupusem může vyskytnout několik různých typů vředů nebo boláků v ústech. Jeden z nich je bílý s červeným obrysem, a přestože se mu říká vřed, obvykle není bolestivý.

Druhý je opačný, a to jak z hlediska vzhledu, je červený s bílými liniemi kolem, tak proto, že je obvykle bolestivý. A i když se lupusové vředy v ústech mohou u různých pacientů vyskytovat na různých místech, nejčastěji se vyskytují na třech místech – na horním patře, vnitřní straně tváří a na dolním rtu.

Suché oči

Lupus může být též viníkem suchých očí, ale abychom skutečně pochopili souvislost mezi lupusem a suchýma očima, musíme zmínit Sjögrenův syndrom. Stejně jako lupus je i Sjögrenův syndrom autoimunitní onemocnění. Ale zatímco lupus může postihnout celou řadu oblastí těla, Sjögrenův syndrom postihuje pouze dva typy žláz – slinné a slzné.

Někdy se u člověka vyskytne pouze Sjögrenův syndrom, ale je také možné, že se tento stav vyskytne spolu s jiným onemocněním, jako je lupus. Ve skutečnosti má Sjögrenův syndrom až 30 % pacientů s lupusem, což je velký rozdíl oproti běžné populaci.

K dalším možným příznakům lupusu patří též zvýšená dušnost, vysoký tlak, zduření lymfatických uzlin, zvýšená únava, bolest svalů, náchylnost k infekcím, úbytek na váze, nevolnost a zvracení.

O čem všem mohu vypovídat zduřelé lymfatické uzliny?

Zdroj: lupus.org, healthline.com, webmd.com, familymedicineaustin.com, hss.edu

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X