Naučte se zvládnout náhlý stres a zbavit se dlouhodobého napětí

Jste neustále ve stresu? Každý den můžete udělat malý krůček k tomu, abyste se naučili lépe zvládat vlastní reakce na vnější stresory. Vyzkoušejte jednoduché metody, které vám pomohou zůstat v klidu jakmile cítíte, že stoupá napětí.

Nebojte se odpovědnosti za svá rozhodnutí

Máte rádi stále stejné rituály a bojíte se změn? Neradi o něčem rozhodujete a vyhovuje vám, když rozhodnutí činí někdo jiný? Přestaňte se bát sami sebe a přijímejte rozhodnutí jako běžnou součást života.

Každý den je třeba vykonat množství drobných rozhodnutí co si vzít na sebe, co sníst, co nakoupit a v jakém pořadí si rozložit práci. Do toho přicházejí nečekané situace, které mohou celý plán změnit a nutí vás rozhodovat se okamžitě na základě dané situace. 

Nebojte se řídit v takových situacích vlastním instinktem. Přestaňte si myslet, že ostatní lidé jsou pro rozhodování více kompetentní, než vy. V životě přece nevede jen jediná správná cesta a není nutné se přehnaně obávat případných negativních důsledků. 

Nepřetěžujte se a nemějte na sebe přehnané nároky

Máte toho moc? Snažíte se zvládnout péči o děti, domácnost, pracovní povinnosti, vycházet dobře s partnerem, jezdit pravidelně na návštěvy za prarodiči a hlavně na nic nezapomenout? Pokud se snažíte stůj co stůj zvládnout všechno sami, věřte že dříve nebo později vás čeká vyhoření

Pokud si každý den napíšete seznam patnácti položek a stihnete jen polovinu, zkuste se nad tím zamyslet. Nešlo by něco z toho delegovat na někoho jiného? Slevte ze svých nároků na dokonalý úklid a zapojte do něj i děti. Pokud nestíháte celý týden vyluxovat, přejte si příště od Ježíška třeba robotický vysavač. Trápí vás kila navíc, ale už jste zase nestihli cvičit? Nestresujte se každým pohledem do zrcadla a místo toho si přečtěte o tom, jak přestat nenávidět cvičení a konečně zhubnout.

Člověk podléhá stresu a napětí.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Určete si, co je pro vás v životě důležité

Dnešní doba klade na jednotlivce extrémně vysoké nároky. Zatímco dříve stačilo, aby žena obstarala děti a domácnost a muž přinesl domů peníze, dnes má každý mnohem více povinností. Navíc je na nás médii neustále vytvářen obrovský tlak, abychom u toho všeho ještě vypadali na 20, neměli jedinou vrásku a v pase maximálně 60 cm. 

Zastavte se uvědomte si, co je pro vás skutečně důležité a co vás činí šťastnými? Každý má ve svém životě jiné priority a přestože na tom, že zdraví znamená nejvíc, se pravděpodobně shodneme všichni, ten zbytek už je zcela ve vaší režii. Netravte zbytečně mnoho času na sociálních sítích, u televize nebo čtením časopisů, kde na vás ze všech stran útočí reklamy na dokonalý život. Dokonalý je přece ten váš a pokud vás v něm něco z nějakého důvodu stresuje, změňte to vy sami.

Tip pro vás: Jak okamžitě zvládnout stresovou situaci

Stalo se něco, co vás rozhodilo? Už zase jste jen kousíček od toho, abyste zbytečně vybouchli? Naučte si v takové situaci uvědomit si, co se děje a jak zabránit tomu, abyste ve stresu někomu ublížili a pak to museli ještě žehlit.

  • Zastavte se. Uvědomte si, že jste těsně před bodem varu a dál už jít nechcete.
  • Pokud to jde, odejděte. Buďte chvíli v jiné místnosti, změňte prostředí, dívejte se z okna. Napětí nechte za sebou a vraťte se, až budete mít chladnou hlavu. 
  • Počítejte do 10, než zareagujete. Málokdy je rozhodnutí tak neodkladné, aby nepočkalo 10 vteřin. Během nich se uklidníte a lépe zhodnotíte situaci.

Pokud se opakovaně dostáváte do stresových situací, snažte se se svými emocemi pracovat. Rozptylujte se hudbou nebo mluveným slovem, muzikoterapie patří mezi oblíbené profesionální techniky na zvládání stresu. Dlouhodobý stres je velmi nebezpečný pro vaše zdraví a pokud je pro vás zdraví priorita, neničte si jej sami.

Zdroj: webmd.com 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X