Správné držení těla: Když se vám podaří ho „nacvičit“, mnoho problémů zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Jak na to?

Větu „sedni si rovně“ jste v dětství pravděpodobně slýchávali často. Rodiče či učitelé měli k tomuto „příkazu“ dobré důvody. Když stojíte nebo sedíte tak, jak by se mělo, udržujete vaše tělo přirozeně zdravé. Správné držení těla není jen otravný příkaz „tyranů etikety“, má skutečné výhody.

Rychlá kontrola správného držení těla

Při sezení by měla chodidla spočívat rovně na podlaze a váha by měla být rovnoměrná na obou bocích. Vaše záda by měla být převážně rovná, v bederní, hrudní a krční oblasti byste měli mít pouze přirozené křivky. Ramena by měla směřovat dozadu, ale zároveň být uvolněná. Hlava by měla být v prodloužení páteře. Když stojíte, měli byste mít nohy mírně pokrčené, abyste je neměli hyperexponované nebo zablokované v kolenních kloubech. Když nyní víme, co je správné držení těla, pojďme se podívat na několik klíčových výhod, které jsou s ním spojeny, společně s cviky, které nám pomohou správného držení těla postupně dosáhnout.

Snížení bolesti beder

Dlouhodobé sezení nebo stání ve shrbené poloze zatěžuje dolní část zad. Vytváří tlak na strukturu páteře, včetně meziobratlových plotének a různých vazů. Vhodným cvikem pro zlepšení držení těla je v této souvislosti most. Mosty posilují a zapojují hýžďové a břišní svaly, takže se naše tělo následně spoléhá na ně, a nezatěžuje tak spodní část zad.

Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a chodidly položenými na podlaze. Zpevněte jádro těla, aniž byste měnili polohu zad. Zvedněte boky a spodní část trupu od země tím, že stáhnete hýžďové svaly. Pomalu spouštějte boky zpět dolů.

Méně bolestí hlavy

Špatné držení těla může přispívat k bolestem hlavy v důsledku zvýšeného svalového napětí v zadní části krku. Pokud upravíme držení těla, můžeme snížit svalové napětí a zlepšit bolesti hlavy. Protáhněte si krční svaly pomocí cviků na přitahování hlavy. Toto cvičení posiluje krční svaly, které jsou často slabé a příliš natažené.

Lehněte si na podlahu na záda s pokrčenými koleny a chodidly položenými na podlaze. Přitáhněte bradu směrem k hrudníku, jako byste se snažili vytvořit dvojitou bradu. Vydržte 10 až 15 vteřin a desetkrát opakujte.

Zvýšená hladina energie

Když jsou vaše kosti a klouby ve správném nastavení, umožňuje to svalům, aby byly používány tak, jak mají. V důsledku toho budete méně unavení a budete pociťovat více energie. Jinými slovy, svaly se nemusí tolik namáhat, aby dělaly to, co mají. Posilujte šikmé břišní svaly, aby se při sezení nebo stání aktivovaly. Začněte tím, že si sednete na podlahu s pokrčenými koleny. Zvedněte chodidla z podlahy asi o 6 cm. Zatáhněte jádro těla, zatímco otáčíte horní částí těla a lokty ze strany na stranu.

Méně napětí v ramenou a šíji

Předsunutá pozice hlavy zatěžuje horní část zad, ramena a krk. Při správném nastavení jsou klouby a vazy méně namáhány a méně podléhají chronickému přetěžování. Postavte se před zrcadlo a protáhněte si krk, abyste uvolnili tlak a odstranili napětí.

Postavte se rovně, bradu mírně zakloňte dozadu. Měli byste cítit mírné napětí klíčních svalů. Vydržte několik sekund a proveďte 15 opakování. Během prvního týdne nebo dvou si postupně všimnete snížení napětí v ramenou a krku.

Snížení rizika abnormálního opotřebení kloubů

„Křivé“ sezení a stání, například opírání se o jednu nohu nebo stranu těla, vede k přetěžování kyčlí. Naše klouby se s věkem přirozeně opotřebovávají. Pokud je naše držení těla rovnoměrné, nevzniká mnoho problémů. Pokud jsme ale často v nerovnováze, objevuje se obvykle více potíží. Posilujte jádro těla a spodní část zad pomocí tohoto protažení ohýbačů kyčlí.

Začněte v pozici výpadu s jedním kolenem na podlaze. Druhá noha by měla být v úhlu 90 stupňů před vámi s chodidlem položeným na podlaze. Zapojte střed těla a mírně se přitáhněte.

Zvýšení kapacity plic

Pokud se hrbíte, stlačujete si plíce. Při správném držení těla mají naše plíce více prostoru pro roztažení. Jinými slovy, správné držení těla zlepšuje vaše dýchání. Zaměřte se na své prsní svaly, abyste ulevili svým plicím.

Postavte se tak, abyste měli nohy od sebe na šířku boků. Ruce propleťte za zády. Vydržte 20 sekund, abyste protáhli hrudník a prsní svaly.

Muž se hrbí při práci s tabletem
zdroj: unsplash.com

Zlepšení krevního oběhu a trávení

Pokud stlačujete životně důležité orgány, váš krevní oběh je špatný a tyto orgány nebudou pracovat dobře. Zdravý průtok krve vyžaduje vyhýbání se polohám, které ho křečovitě omezují, jako je například sezení s nohou přes nohu.

Lehněte si na záda a položte pod sebe do vodorovné polohy pevný pěnový válec tak, aby spočíval na spodní části hrudního koše. Podepřete si krk pažemi. Pomalu se po válečku pohybujte nahoru a dolů, zhluboka dýchejte.

Snížení bolesti temporomandibulárního kloubu

Při předsunuté poloze hlavy dochází k napětí v čelistním kloubu a čelistních svalech. To může přispívat k bolestem čelistí při jídle, mluvení, zívání, stejně jako k bolestem hlavy.

Uvolněte si čelist pomocí jednoduchého cviku. S hlavou a krkem v neutrální poloze a s očima upřenýma dopředu pomalu otáčejte hlavou z jedné strany na druhou, abyste si protáhli krční svaly.

Zlepšení síly středu těla i lopatek

K udržení správného držení těla je zapotřebí svalové námahy. Pokud držíte správné držení těla, vaše jádro a svaly horní části zad zůstanou aktivní a zapojené. Zapojte zádové svaly při zvedání paží nad hlavu.

Sedněte si na židli s nohama na zemi a rovnoměrně zatěžujte oba boky. Zapojte jádro těla tím, že zploštíte spodní část zad. Ruce nechte nejprve pohodlně klesnout do stran, následně je zvedněte obě současně nad hlavu a poté vraťte do výchozí polohy.

Budete vypadat vyšší a štíhlejší

I když je to třešnička na dortu, správné držení těla nás může učinit atraktivnějšími. Lidé vypadají vyšší a štíhlejší, když mají dobré držení těla. Někdy díky němu dokonce naše břišní svaly mohou vypadat zřetelněji.

Lehněte si na břicho. Předloktí mějte rovnoběžně a chodidla na šířku boků. Zpevněte jádro a zvedněte trup od země. Ujistěte se, že lopatky jsou stažené dozadu a svaly jádra jsou napnuté. V pozici vydržte až 30 sekund, opakujte třikrát.

Věděli jste, že špatné držení těla je jednou z hlavních příčin naší únavy?

Zdroj: medicalnewstoday.com, hindawi.com, sciencedaily.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X