Popraskaný jazyk: Estetický, nebo zdravotní problém?

Jazyk sice na první pohled často nevidíme, ale to neznamená, že není důležitý. Díky jazyku nejen rozlišujeme rozmanité chuti, ale také můžeme mluvit. Často se též uvádí, že jazyk nám může prozradit překvapivě mnoho věcí o našem zdraví, zejména v souvislosti s povlakem, který ho pokrývá, či jeho barvou a stavem obecně. Znepokojují vás četné praskliny či rýhy na jeho povrchu?

Rýhy na jazyku a jejich příčiny

Dobrou zprávou je, že popraskaný jazyk není nakažlivý ani bolestivý, kromě toho je i poměrně častý. Rozhodně tedy netrápí jen vás. Proč mají někteří lidé na jazyku praskliny a jiní ne, je záhadou. Obecně je popraskaný jazyk považován za jakousi odchylku od normálu. Studie publikovaná ve Swiss Dental Journal zjistila, že výskyt trhlin na jazyku se zvyšuje s věkem a je častější u mužů než u žen. I když v naprosté většině případů povrchové praskliny na jazyku nejsou důvodem k obavám, někteří lidé mohou mít určité skryté zdravotní potíže. Podle některých výzkumů existuje možná souvislost mezi popraskaným jazykem a kouřením či velkým a dlouhodobým nedostatkem vitamínu B12, železa a zinku.

Žena na sebe vyplazuje jazyk před zrcadlem.
zdroj: pexels.com

Praskliny na jazyku a onemocnění

Popraskaný jazyk může být například potenciálním indikátorem některých systémových onemocnění, včetně hypertenze. Trhlinami na jazyku též ve zvýšené míře trpí lidé s perniciózní anémií, kdy tělo nedokáže vstřebat dostatek vitamínu B12, a dále osoby s několika vzácnými onemocněními, například Sjögrenova syndromu či Melkerssonova-Rosenthalova syndromu, neurologického onemocnění, které způsobuje zánět v obličeji. Většina lidí s popraskaným jazykem naštěstí netrpí žádným z těchto vzácných onemocnění.

Největší riziko

U popraskaného jazyka přesto hrozí určité nebezpečí. V rýhách se totiž mohou zvýšeně usazovat a množit bakterie, kvasinky či plísně, což může vést k infekcím. Osoby s tímto problémem by tak měly věnovat zvýšenou pozornost čištění jazyka, aby pomohly odstranit veškeré zachycené potraviny, které mohou způsobit zápach z úst a kvasinkovou infekci. K čištění jazyka může člověk v rámci ústní hygieny používat kartáček na jazyk nebo škrabku. Čištění jazyka navíc pomáhá ke snížení celkového množství plaku v ústech.

Jaké jsou nejčastější příčiny bílého povlaku na jazyku?

Zdroj: medicalnewstoday.com, aaom.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X