Jaké zdravotní výhody přináší makový olej

Makový olej si v posledních letech začíná získávat na popularitě, i když by se v našich končinách mělo jednat o jakousi klasiku. V péči o pleť totiž často dáváme přednost oleji makadamiovému či jojobovému. Makový olej má však rozmanité spektrum účinků na lidské zdraví a ty se netýkají jen pozitivního vlivu na pleť.

Makový olej

Makový olej je vyráběn z makových semen. Je to jedlý rostlinný olej. Maková semena obsahují 45-50 % oleje. Makový olej obsahuje velké množství vitamínu E a je dobře stravitelný. Nemusíte se obávat, nemá žádné omamné účinky. Maková semínka obsahují vysoké dávky i jiných tokoferolů, než je vitamín E. Makový olej obsahuje také řadu minerálů, vápníku, hořčíku a železa a nenasycené mastné kyseliny. Právě díky tomuto  složení je ideální jako výživa pro pokožku, ale velmi prospěšné je i vnitřní použití. Vůně makového oleje je jemná a i jeho chuť je velmi příjemná.

Využití

Makový olej se používá k přípravě některých pokrmů, a to zejména ve studené kuchyni, jelikož zahříváním se řada prospěšných látek ničí. Kvalitní za studena lisovaný makový olej se dnes stává součástí spíše kosmetických výrobků či se používá přímo na pleť. Makový olej se užívá i k výrobě barev, laků a mýdel.

Vliv na pleť

Makový olej je díky obsahu výživných látek ideální pro pleť. Vyživuje pokožku a chrání ji před vnějšími vlivy. Dokáže pleť účinně regenerovat a po použití makové oleje je pleť jemná a vyživená. Makový olej se hodí pro pleť suchou, ekzematickou a zánětlivou. Používat jej můžete i v případě lupenky. Díky svému aroma je vhodný i při relaxačních masáží. Používat jej můžete i na vlasy a nehty, které posiluje a zlepšuje jejich kvalitu.

Zdravotní přínos

Makový olej však nemusíte používat jen zevně na posílení pleti, vlasů a nehtů. Zakoupit můžete makový olej v obchodech se zdravou výživou či na internetu a přidávat jej do různých pokrmů. Přidat lze makový olej například do salátů a podporovat vaše zdraví vnitřně. Makový olej totiž posiluje imunitní systém, což během podzimním a zimních měsíců náležitě oceníte. Má vliv i na zdraví kostí a kloubů, díky obsahu mnoha minerálních látek. Je tedy prevencí vzniku osteoporózy. Podporuje také trávení a udržuje trávicí trakt v kondici. Pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu a je tedy prevencí vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Ocení ho i osoby, které trápí chudokrevnost, jelikož makový olej podporuje krvetvorbu. Má také zklidňující účinky na nervový systém a pomůže během migrény.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X