Zlatá pravidla práce z domu: buďte na home office efektivnější

Pravidla pro efektivní práci z domova neboli home office jsou velmi důležitá. Často totiž navykneme domácímu režimu i v pracovní době a to rozhodně není dobře. Naučte se svůj čas, trávený v rámci home office, efektivně využívat. Nepodceňujte sílu disciplíny a přesně stanoveného denního režimu!

Pořádek na pracovním stole je základ disciplíny
Unsplash.com

Zodpovědnost

Při práci z domu na vás nikdo nedohlíží a vy nemáte špatný pocit, když si během pracovní doby hodíte věci do pračky nebo si hodinu vaříte oběd. 
Stejně jako v jakékoliv firmě, měli byste i doma dodržovat stanovenou pracovní dobu, kdy se budete věnovat pouze pracovním úkolům a všechny ostatní věci necháte až na potom. 
Určete si, od kdy do kdy budete denně pracovat a v této době se vyhněte řešení všech mimopracovních záležitostí! 

Pohyb

Pracujete-li mimo domov, musíte denně vynaložit nějaký pohyb pro svůj přesun. Při home office se může stát, že celé dny nevytáhnete paty z domu. 
Mějte na paměti, že pohyb je pro tělesné i duševní zdraví velice důležitý. Při pohybu se rozproudí krev, která rozvádí kyslík do celého těla, včetně mozku. Nebudete-li sportovat, budete hůř myslet a díky sedavému zaměstnání můžete začít tloustnout. 
Zajděte si denně na malou procházku, zacvičte si nebo vyjděte pár schodů. Každý pohyb se počítá!

vytvořte si přehledné pracovní prostředí
pixabay.com

Pravidelnost

Doma, stejně tak, jako kdybyste šli do práce mimo domov, je nutné dodržovat rutinní úkony, které vám pomohou nastartovat den.

V pracovním týdnu

  • Choďte spát a vstávejte ve stejnou hodinu.
  • Oblékněte se, jako byste šli do kanceláře. Doma nemusíte chodit v kostýmku nebo v obleku. Vždy se ale oblékněte tak, abyste mohli okamžitě vyjít mezi lidi. Budete mít silnější pracovní morálku, než kdybyste pracovali v pyžamu.
  • Umyjte se a učešte si vlasy.
  • Udělejte si čas na klidnou a chutnou snídani.
  • Pokud jste tak neučinili den předem, napište si, jaké úkoly je nutné dnes splnit. Vyčistíte si hlavu a utřídíte své myšlenky. Budete pracovat rychleji a efektivněji, jelikož svou pozornost nebudete rozptylovat méně důležitými úkoly.

Zkrátka, dělejte ráno vše pro to, abyste do nového dne vstoupili správnou nohou. 

Plánování aktivit na celý den je základem organizace
pixabay.com

Soustředěnost

Lidé si často neuvědomují, že pravidla home office se příliš neliší od těch v kanceláři.
Home office neznamená, že jste neustále na telefonu, připraveni ke společenské konverzaci. Že můžete přes den hlídat děti svým známým, nebo že vás lidé mohou kdykoliv navštívit.
Nemějte výčitky, že nejste neustále k dispozici a vysvětlete svému okolí, že máte danou pracovní dobu, kterou je nutné dodržovat, abyste ve svém pracovním nasazení byli efektivní a úspěšní. 
Odložte mobil (pokud jej nepotřebujete k práci), nečtěte soukromé e-maily a odhlaste se ze sociálních sítíUvidíte, kolik práce uděláte za mnohem kratší čas, když se nenecháte ničím a nikým rozptylovat.

Práce z domu vyžaduje disciplínu
pixabay.com

Práce vs. osobní život

Vytvořte si doma prostor pouze pro práci. Místo, které opustíte, jakmile skončí vaše pracovní doba. Díky tomuto oddělení se vám po dokončení práce uleví a začnete odpočívat. 
Nezapomínejte chodit mezi jiné lidi! Práce z domu může z lidí občas vytvořit introverty, kteří se snaží od lidí distancovat. 
Poproste také své partnery a děti, aby vaši pracovní místnost nenavštěvovali, dokud pracujete. Zbavíte se tak stresu, že vás bude od plnění pracovních úkolů něco odvádět.
Buďte sami sobě přísným šéfem, jehož cílem je prosperující byznys a spokojenost zaměstnanců! 

Redakce

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X