Praskají vám či všelijak křupou klouby? Je oprávněné obávat se artritidy?

Je neděle ráno, a tak si můžete trochu přispat. Dnes žádný budík, probudíte se, až bude vaše tělo připravené. Otevřete oči a rozhodnete se na začátek dne pořádně protáhnout. Ale co to je? Slyšíte tolik praskání a křupání, že se chvíli zmateně rozhlížíte. Ne, na vině nejsou rozsypané rýžové lupínky, to vám jen každý váš kloub od krku až po kotníky právě popřál dobré ráno.

Proč klouby praskají?

Podle odborníků je nepříjemný zvuk, který vydávají naše klouby, výsledkem praskání dusíkových bublin. Naše klouby jsou mazány synoviální tekutinou, která funguje jako polštář mezi kostmi a omezuje tření při pohybu. Tato tekutina se skládá z kyslíku, oxidu uhličitého a dusíku, takže při pohybu kloubů z ní přirozeně uniká plyn, který vytváří praskající zvuk.

Všechen ten hluk může být ale poněkud znepokojující. Měli byste se této symfonie praskání kloubů ve vašem těle obávat, nebo je to něco, nad čím můžete pokrčit rameny? A co když vaše klouby nekřupají jen po probuzení, ale po celý den? Obecně se dá říci, že pokud vás praskající kloub nebolí nebo neotéká, není se většinou čeho obávat. Navzdory všeobecně rozšířené obavě křupání či praskání klubů neznamená, že trpíte artritidou či jiným onemocněním kloubů.

Neustálé křupání

Pokud si všimnete, že k praskání dochází často, například vaše rameno praská pokaždé, když vzpažíte ruku nad hlavu, nebo kyčel vydává na hodině jógy hlasité křupání stále dokola, může to souviset s napnutým svalem nebo šlachou, která se pohybuje přes kost. Pomoci může jemné protažení postiženého kloubu a okolních svalů, aby se uvolnilo napětí a zmírnil „hluk“.

Muž se drží za praskající zápěstí.
zdroj: unsplash.com

Možná jste si všimli, že s přibývajícím věkem se praskání začalo objevovat častěji. I to má zcela logický důvod. Kloubní chrupavky se opotřebovávají v rámci přirozeného procesu stárnutí. Z tohoto důvodu se jejich povrchy trochu zdrsní, a když se o sebe třou, vydávají zvuk.

Pohyb jako lék

I když je praskání kloubů obecně neškodné, můžete ho ve většině případů velmi jednoduše omezit. Metaforicky to lze vyjádřit větou, že pohyb v tomto případě funguje jako krém. Čím více se hýbete, tím více se vaše tělo promazává. Když sedíte nebo ležíte, tekutina v kloubech se nepohybuje. Čím jste aktivnější, tím více se klouby promazávají. Jediné, co musíte udělat, je přestat se praskání bát a začít se více hýbat.

Jedním z nejproblematičtějších kloubů je koleno. Kterými zlozvyky mu nejvíce škodíme?

Zdroj: pinnacle-ortho.com, hopkinsmedicine.org, health.clevelandclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X