Vyvarujte se zlozvyků, které škodí vašim kolenům

Koleno je jedním z nejnamáhavějších kloubů našeho těla. Nejenže nese většinu naší váhy, ale zároveň jde o poměrně složitý kloub s mnoha pohyblivými částmi. Kromě toho není tvořeno jen kloubem jako takovým, ale pro správnou funkci jsou důležité i okolní vazy a šlachy. Mnoho lidí staršího i středního věku trpí nejrůznějšími problémy a bolestmi. Svým kolenům můžeme prospět nejen přiměřenou fyzickou aktivitou a zdravým jídelníčkem, ale také tím, že se vyhneme určitým zlozvykům, které jim škodí. 

Příliš mnoho odpočinku a nicnedělání

Myslíte si, že delší životnost vašim kolenům dopřejete tím, že je raději nebudete příliš namáhat? V tom případě jste na omylu. Je sice pravda, že při některých sportech může dojít k poranění kolene, nicméně pokud se hýbete málo a snažíte se kolena šetřit, vaše strategie se vám vymstí. Koleno, stejně jako všechny části těla, se totiž potřebuje hýbat, aby zůstalo dlouhodobě v dobré kondici.

Pravidelný pohyb posiluje okolní svaly a šlachy, a ty následně mohou lépe podporovat kolenní kloub. Fyzická aktivita zároveň zvyšuje průtok krve a kyslíku do kolena. Krev přináší výživu do tkání a také odplavuje toxiny. V neposlední řadě pouhý pohyb kolenem způsobuje, že speciální výstelka v kloubu zvaná synoviální membrána uvolňuje „mazací tekutinu“ známou jako synoviální tekutina. Ta je pro vaše koleno tím, čím je olej pro motor vašeho auta neboli udržuje hladký chod pohyblivých částí.

Příliš dlouhé stání nebo sezení

Když jste dlouho na nohou a neměníte polohu, koleno může časem ztuhnout a bolet. Pokud vaše práce vyžaduje dlouhodobé stání, snažte se pravidelně přenášet váhu z nohy na nohu a koleno ohnout. Kdykoli to jde, na chvilku si sedněte. Naopak, pokud v práci celý den sedíte, každou půlhodinu vstaňte a projděte se.

Muž sedící  na schodech kvůli bolesti kolene.
zdroj: freepik.com

Cvičení bez zahřátí a následovného strečinku

Mnoho zranění kolen souvisí s tím, že lidé před tím, než se „vrhnou“ na nějakou fyzickou aktivitu, nevěnují dostatek času a pozornosti zahřátí a rozcvičení. Stejně důležité je po skončení tréninku věnovat alespoň 10 minut závěrečnému protažení a zklidnění.

Pozor na dřepy a špatnou techniku

Přílišné napínání nebo „uzamykání, blokování“ kolen během cvičení je může též poškodit. Snažte se nechat koleno v takovéto poloze co nejkratší dobu, aby zůstalo pružné a mohlo se přizpůsobit silám při cvičení. K nejrizikovějším cvikům patří nejrůznější výpady, dřepy či cvičení se zátěží v posilovně. Například správně prováděné dřepy jsou pro kolena prospěšné, protože pomáhají kloubu produkovat synoviální tekutinu. Pokud však držíte váhu příliš vpředu nebo vzadu, můžete kloub zbytečně zatěžovat.

Boty na vysokém podpatku

Některá obuv může nadměrně zatěžovat vaše kolena. Problematické jsou především boty na vysokém podpatku. Rizikem jejich nošení je totiž nejen případné podvrtnutí kotníku a bolest zad či hýždí, jelikož tělo má tendenci padat dopředu a vy se ho snažíte přitáhnout dozadu, abyste udrželi rovnováhu, čímž nadměrně zatěžujete záda a hýždě. Výzkumy dokazují, že vysoké podpatky ztěžují udržení kolen ve stabilní, optimální poloze a jejich dlouhodobé nošení může způsobit též problémy s čéškou. Nejlepším typem obuvi při bolestech kolen je měkká, pružná, uzavřená obuv.

Při problémech s koleny i dalšími klouby může pomoci také Dornova metoda.
V čem spočívá?

Zdroj: integratedbodyandmed.com, mayoclinic.org, onlinelibrary.wiley.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X