Zdravotní problémy, které mohou mylně připomínat příznaky demence

Demence může být děsivá jak pro člověka, který ji prožívá, tak pro lidi, kteří ho mají rádi. Nemoc postupně ovlivňuje schopnost člověka myslet, pamatovat si a uvažovat do té míry, že výrazně zasahuje do jeho každodenního fungování. Může také ovlivnit jeho emoce a změnit jeho osobnost. Dobrou zprávou je, že ne každý člověk, který má příznaky podobné demenci, jí skutečně trpí. Existuje totiž mnoho různých stavů, které mohou demenci „napodobovat“. Jaké jsou nejčastější potíže, které mohou vyvolat dojem demence?

Interakce nebo vedlejší účinky léků

S přibývajícím věkem je stále častější, že lidé užívají více než jeden lék. S větším počtem léků ale přichází větší riziko lékových interakcí a nežádoucích účinků. U některých lidí se tak mohou vyskytnout nežádoucí účinky léků, jako je ospalost, zmatenost nebo zhoršení chůze či rovnováhy. Tyto osoby se mohou ocitnout v takzvané „lékové mlze“, která napodobuje příznaky demence.

Jednou z příčin je skutečnost, že stárnoucí ledviny jsou méně schopné vylučovat léky. S přibývajícím věkem je také náš mozek méně schopný čelit kognitivním účinkům léků. Nejčastějšími viníky problémů jsou léky proti bolesti, léky na spaní, antidepresiva a skupina anticholinergních léků. Tyto léky blokují chemického posla zvaného acetylcholin, který umožňuje nervům komunikovat s některými orgány a svaly v těle. Mohou se používat k léčbě různých stavů, včetně astmatu či močové inkontinence.

Infekce

Rovněž některé infekce mohou u některých osob vyvolat delirium, které může připomínat demenci. Delirium je pojem, který se používá pro náhlou změnu bdělosti, pozornosti, paměti a orientace. Tyto příznaky se podobají demenci, nicméně mají tendenci nastupovat rychle, zatímco demence má postupný nástup.

Při infekci jsou bílé krvinky vyslány do boje proti napadenému organismu. To může způsobit chemické změny v mozku, které způsobují, že se lidé cítí ospalí nebo zmatení a nesoustředění. Problémem je, že infekce u starších dospělých lze obtížněji diagnostikovat. Nemusí se u nich projevovat typické příznaky, které jsou s danými infekcemi spojeny, a naopak některé jiné příznaky se zaměňují za „obyčejné“ projevy pokročilého věku.

Dehydratace

Dostatečný příjem vody je pro zdraví velmi důležitý. Pomáhá odstraňovat toxiny z těla, napomáhá trávení, udržuje čistou pleť, předchází bolestem hlavy a pomáhá imunitnímu systému. Je také důležitý pro udržení dobrého fungování mozku.

Puzzle staré ženy jako metafora demence.
zdroj: pixabay.com

Starší lidé ale často nepijí dostatek tekutin. Pokud mají již určité problémy s pamětí, mohou na pití jednoduše zapomenout. Také některé běžně užívané léky fungují jako diuretika a mohou způsobit, že lidé vylučují více vody. Lidé s močovou inkontinencí se navíc mohou začít vyhýbat pití tekutin, aby předešli případným nehodám. Dehydratace ale může způsobovat závratě, zmatenost a únavu, čímž se podobá demenci.

Problémy se spánkem

Problémy se spánkem jsou u stárnoucích dospělých velmi časté, studie uvádějí, že nespavostí trpí až 30-48 % starších lidí. Pokud ale nemáte kvalitní spánek, může to vést k příznakům, které se podobají demenci, včetně problémů se soustředěním, zmateností, únavou a podrážděností.

Normotenzní hydrocefalus

Normotenzní hydrocefalus (NPH) je onemocnění mozku, při kterém se v mozkových komorách hromadí příliš mnoho mozkomíšního moku. Příčinou mohou být nádory, poranění hlavy, krvácení, infekce, zánět nebo jiné příčiny. Může zasahovat okolní tkáně, což vede ke kognitivním problémům.

NPH postihuje hlavně lidi ve věku šedesáti a sedmdesáti let a Alzheimerova asociace odhaduje, že tímto onemocněním trpí přibližně 700 000 lidí, nicméně asi v 80 % případů je tento problém chybně diagnostikován jako jiné onemocnění, například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.

Zavedení speciální trubičky, která odstraní přebytečnou tekutinu, může přinést výrazné zlepšení příznaků. Proto je velmi důležitá informovanost a správná diagnóza. Mezi charakteristické příznaky patří problémy s chůzí a s myšlením a ztráta kontroly nad močovým měchýřem.

Mohou být jednou ze zbraní v boji s demencí probiotika a prebiotika?

Zdroj: alz.org, jcsm.aasm.org, aarp.org, healthline.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X