Čtení knih má mnoho výhod, ale přiznejme si to: Je náročné motivovat se k přečtení 382 stránkové knihy, když se místo toho můžeme podívat na film, poslechnout si audioknihu nebo zhlédnout video na YouTube.
Mám pravdu?
Pokud však většinu vaší každodenní četby tvoří příspěvky na sociálních sítích, textové zprávy a novinové titulky, přicházíte o hodně.
Jaké jsou tedy výhody čtení knih?
Pokud máte zájem číst více knih, ale potřebujete nějakou motivaci, je tento článek určen právě vám. Když totiž pochopíte význam čtení knih, je pravděpodobnější, že to budete dělat. Pojďte se tedy ponořit hlouběji nad výhodami přinášející pravidelné čtení knih.
Procvičujete svůj mozek
Proč je čtení důležité? Anglický spisovatel 17. století Joseph Addison kdysi napsal: „Čtení je pro mysl tím, čím je pro tělo cvičení.“
Co tedy čtení dělá s vaším mozkem?
Výzkum potvrdil, že čtení stimuluje složitou síť obvodů a signálů v mozku. S tím, jak se zlepšujete ve čtení, se navíc tyto sítě stávají silnějšími a propracovanějšími.
V jiné studii vědci měřili, jak čtení románu ovlivňuje náš mozek. Účastníci studie četli román „Pompeje“ od Roberta Harrise a s tím, jak se v příběhu vyvíjelo napětí, aktivovalo se více oblastí mozku.
Chcete vědět to nejlepší?
Skeny ukázaly, že se propojení mozku zvyšovalo během čtení i několik dní po něm, což dokazuje obrovský přínos každodenního čtení knih.
Podtrženo a sečteno, náš mozek se řídí zásadou „použij, nebo ztratíš“, stejně jako naše svaly. Jinými slovy, pokud svou mysl pravidelně necvičíme, mohou se naše kognitivní schopnosti zhoršit. Pokud však čteme každý den, můžeme je udržovat silné a zdravé.
Zlepšujete si paměť
Stále na něco zapomínáte? Máte spoustu seznamů úkolů, ale nemůžete si vzpomenout, co na nich máte? Nebojte se – jednou z výhod čtení knih je, že vám může zlepšit paměť. Když čtete knihu z oblasti literatury faktu, zároveň konzumujete obrovské množství informací o tématu, o kterém čtete.
Stejně tak kdykoli čtete román, musíte si zapamatovat spoustu informací o ději a vedlejších zápletkách příběhu, o postavách a jejich vztazích a o prostředí, ve kterém se příběh odehrává.
To je spousta informací! Všechny tyto nové informace vytvářejí nové vzpomínky. A každá nová vzpomínka vytváří synapse nebo posiluje ty staré.
A výsledek? Každodenní čtení může zlepšit vaši paměť – pomůže vám naučit se lépe ukládat nové informace a vybavovat si vzpomínky.
Užijte si zábavu během čtení
Knihy jsou jednou z nejpoutavějších zábav na světě. Jak řekl spisovatel Stephen King: „Knihy jsou jedinečným přenosným kouzlem.“
Četli jste někdy knihu, kterou jste nemohli odložit?
Vzpomínáte si, že jste se cítili tak zaujatí příběhem nebo tím, co jste se dozvěděli, že jste pokračovali ve čtení, i když se vám chtělo na záchod nebo jste měli hlad? Chcete-li si tento pocit zopakovat nebo ho zažít poprvé, stačí najít ty správné knihy ke čtení.
Existují miliony úžasných knih a pro každého se najde ideální žánr ke čtení – od fantasy románů a klasické literatury až po svépomocné příručky a obchodní knihy. Navíc v době, kdy stále není ideální počasí na dlouhé procházky, není lepší doba na to, abyste se čtení věnovali jako svému koníčku.
Čtení si můžete bezpečně užívat i doma. A knihy nestojí tolik – zejména díky službám, jako je městská knihovna nebo jiné on-line obchody. Odstupte tedy každý den od svého chytrého telefonu, otevřete stránky knihy a ponořte se do ní.
Zlepšete svou schopnost empatie
Další z výhod čtení knih je, že mohou zlepšit naši schopnost vcítit se do druhých. A empatie má mnoho výhod – může snížit stres, zlepšit naše vztahy a informovat náš morální kompas.
Jak na empatii?
Výzkum ukázal, že dlouhodobí čtenáři beletrie mají tendenci rozvíjet lepší „teorii mysli“ – termín, kterým se označuje naše schopnost empatie a schopnost porozumět druhým.
Jiná studie zjistila, že když čteme příběhy, které zkoumají vnitřní život a emoce postav, zlepšuje se naše schopnost porozumět pocitům a názorům druhých.
Například prožívání světa očima Harryho Pottera nebo Jany Eyrové nám může pomoci naučit se vidět svět z pohledu našich rodin, přátel a spolupracovníků.
Nejlépe to vystihl spisovatel John Green: „Skvělé knihy vám pomohou pochopit a pomohou vám cítit se pochopeni.“
Žijte déle
Tento poslední efekt čtení je možná jedním z nejzajímavějších a nejpoutavějších: Ukazuje se, že čtení nám může pomoci žít déle.
Dvanáctiletá studie o zdraví a odchodu do důchodu zjistila, že ti, kteří četli knihy, se dožívali přibližně o dva roky déle než ti, kteří knihy nečetli nebo četli časopisy a jiné formy médií. Navíc ti, kteří četli 30 minut denně (3,5 hodiny týdně), měli o 23 % vyšší pravděpodobnost, že přežijí ty, kteří nečetli často.
Docela fajn, co říkáte?
Jak bylo uvedeno výše, čtení je skvělý způsob, jak procvičovat mozek, abychom byli chytřejší a bystřejší. Vedlejším efektem však je, že čtení také pomáhá předcházet úbytku kognitivních funkcí souvisejícímu s věkem.
Jedna studie zjistila, že u starších lidí, kteří pravidelně čtou nebo hrají duševně náročné hry, jako jsou šachy, je dvaapůlkrát menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba.
Na druhou stranu lidé, kteří svou šedou kůru mozkovou netrénují, mají šanci, že ztratí mozkovou kapacitu, říká hlavní autor studie Dr. Robert Freidland.
Není divu, že americký Národní institut pro stárnutí doporučuje šampionům každodenní zdraví prospěšné čtení. Celkově lze říci, že když čtete každý den, je větší pravděpodobnost, že si zachováte duševní schopnosti a budete žít déle!
Proč je čtení důležité? Shrňme si to
Proč je čtení pro vás dobré? Čtení je pro vás dobré, protože zlepšuje vaši pozornost, paměť, empatii a komunikační schopnosti. Může snížit stres, zlepšit vaše duševní zdraví a pomoci vám žít déle. Čtení vám také umožní naučit se nové věci, které vám pomohou uspět v práci a ve vztazích.
A co je na tom nejlepší? Všechny tyto výhody čtení knih můžete získat a zároveň si užít fantastickou zábavu.
Čtete každý den? Co čtete právě teď? Dejte nám vědět v komentářích níže!
Zdroj informací: https://www.oberlo.com/blog/benefits-of-reading-books
Zdroj fotek: pexels.com