Alzheimerova choroba a další formy demence vás mohou na stáří pěkně potrápit. Existuje ale způsob, jak snížit pravděpodobnost jejich výskytu. Zařaďte do jídelníčku tři běžné potraviny, které dle výzkumů brání rozvoji stařecké demence.
Klíčem k úspěchu jsou flavonoidy
Výzkum lékařské fakulty Univerzity v Bostonu, uveřejněný portálem Sciencedaily.com, odhalil významnou souvislost mezi vznikem Alzheimerovy choroby a konzumací flavonoidů. Lidé, kteří pravidelně konzumovali flavonoidy ve své běžné stravě, měli 2-4x menší pravděpodobnost rozvoje některé z forem demence v pozdějším věku.
Rozsáhlý výzkum trval 20 let a bylo do něj zapojeno přes 2800 respondentů ve věku od 50 let výše. Kromě flavonoidů prokázal i významnou roli tříslovin.
Jezte jablka a bobulovité ovoce
Jablka obsahují vysoké množství flavonoidů, tedy látek, které podstatně snižují riziko vzniku demence. Přitom není nutné jich sníst tuny, za dostačující je podle expertů považováno již množství 8 jablek měsíčně. Naopak konzumace méně než 1,5 jablka měsíčně znamenala zvýšenou pravděpodobnost rozvoje zmíněných nemocí.
Další z prospěšných látek jsou třísloviny. Ty jsou obsaženy zejména v bobulovitém ovoci, jako jsou borůvky nebo jahody, a červeném víně. Opět není nutné jich konzumovat příliš, blahodárný vliv má již cca 7,5 šálků lesních plodů měsíčně.
Červené víno navíc obsahuje kromě tříslovin rovněž resveratrol, který má pozitivní vliv na krevní oběh.
Pijte čaj
Respondenti, kteří pravidelně pili čaj, zejména zelený, měli prokazatelně vyšší příjem flavonoidů. Kombinace jablek, bobulovitého ovoce a pití čaje se tak ukázala jako ideální koktejl proti Alzheimerově chorobě a dalším formám stařecké demence.