Má vaše miminko problémy se spánkem? Může to značit autismus

Miminka v prvním roce prospí většinu času. Přestože jsou rodiče v jednom kole, děti spí několikrát denně. Pokud má ale vaše miminko často problém usnout, měli byste zbystřit. Problémy se spánkem můžou značit špatný vývoj mozku.

Autisté a špatné spaní

Problémy se spánkem jsou jedním z charakteristických znaků lidí trpících autismem. Špatný spánek je podle odborníků jedním z prvních příznaků pozdějšího rozvoje autistické poruchy.

Nová studie Univerzity ve Washingtonu ukazuje, že poruchy spánku v prvním roce života značí pozdější rozvoj autismu až v 80 % případů. Pokud tedy vaše miminko pravidelně špatně usíná a často se budí, měli byste zbystřit a probrat celou záležitost se svým pediatrem.

Probémy se spánkem u dětí je třeba sledovat
Zdroj: pixabay.com

Problémy se spánkem znamenají špatný vývoj mozku

Výzkum Washingtonské Univerzity se zabýval kvalitou spánku u 400 dětí ve věku 6-12 měsíců. Ty, které trpěly poruchami spaní, později vykazovaly nejen znaky rozvíjejícího se autismu, ale také dalších poruch vývoje mozku.

Spánek a jeho kvalita přímo souvisí s vývojem části mozku, která se nazývá hipokampus. Hipokampus, neboli mořský koník, je zodpovědný především za fungování krátkodobé paměti a prostorové orientace. Pozorované děti, které trpěly na poruchy spánku, později vykazovaly problémy právě v těchto oblastech.

Poruchy spánku mohou značit vývoj autismu
Zdroj: pixabay.com

Není třeba hned panikařit

Autoři spánkové studie z května 2020 upozorňují na fakt, že veškeré návyky, včetně těch spánkových, se u děti do 1 roku velmi často mění a to, co platí jeden měsíc, nemusí být další měsíc aktuální.

Zároveň poukazují na další faktory ovlivňující kvalitu spánku a problémy s usínáním u nejmenších dětí. Ty mohou trápit například tolik známé “prdíky”, separační úzkost při usínání ve vlastní postýlce nebo jiné okolnosti, které lze snadno změnit nebo časem samy odezní.

Není tedy na místě se ihned obávat rozvoje autistické nebo jiné mozkové poruchy, pokud miminko nemůže usnout. Vyzkoušejte některou z mnoha babských rad a hlavně buďte trpěliví, každé dítě jednou usne.

Někdy stačí vzít si miminko k sobě a usne
Zdroj: pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X