Pooperační jídelníček aneb jak si potravinami usnadnit rekonvalescenci

Operace znamená v naprosté většině případů poměrně výrazný zásah do našeho každodenního života. I když se rozsah operace může lišit, bez ohledu na to, jak malý nebo velký je váš chirurgický zákrok, je nezbytné, abyste nepodceňovali následnou rekonvalescenci. Překvapivě i to, co budete jíst, je důležitou součástí pooperační péče.

Celozrnné výrobky: ano

Konzumace celozrnných potravin po operaci pomáhá nejen posílit výživu, ale díky vláknině také zlepšit funkci střev, která může být po operaci negativně ovlivněna. Především zácpa je totiž po větším chirurgickém zákroku běžným jevem. Vláknina obsažená v celozrnných výrobcích může pomoci zmírnit příznaky zácpy, neboť rozpustná i nerozpustná vláknina napomáhá snadnějšímu pohybu stolice střevy.

Meloun: ano

I když meloun se svým vysokým obsahem vody není tak výživný jako jiné ovoce, po operaci může být jednou z nejlepších věcí, které můžete jíst, mimo jiné právě díky svým hydratačním vlastnostem. Udržování správné hydratace je důležité neustále, ale po operaci je zcela zásadní. Hydratace nejenže pomáhá správnému zotavení a snižuje riziko infekce, ale také pomáhá zbavit tělo zbytků použitých anestetik. Kromě vody meloun obsahuje i nemalé množství vitamínu C, který pomáhá rychlejšímu hojení ran.

Alkohol: ne

Jste po operaci, která dopadla dobře, tak proč si nedat na oslavu příchodu domů z nemocnice skleničku? Existuje hned několik velmi dobrých důvodů, proč byste se měli alkoholu vyhnout až do okamžiku, než se zcela zotavíte. Začněme tím, že alkohol jako diuretikum může mít dehydratační účinek na organismus. To může způsobit problémy při udržování správné hydratace po operaci, která, jak už víme, je pro proces zotavení nezbytná. Kromě toho může být pití alkoholu po operaci nebezpečné též v případě, pokud vám byly předepsány léky proti bolesti. Míchání alkoholu a léků může mít velmi závažné následky.

Banány: ano

Pokud jde o zotavení po operaci, banány jsou jednou z nejlepších věcí, které můžete zařadit do svého jídelníčku. Z velké části je to díky jejich schopnosti udržet žaludek v klidu a bojovat proti nevolnosti. Podle výzkumů je nevolnost po operaci častým problémem, přibližně 30 % pacientů po operaci pociťuje nevolnost a zvracení. Kromě konzumace banánů může při zvládání nevolnosti po zákroku pomoci také snaha jíst často menší porce jídla.

Banány jako jedna z vhodných potravin po operaci.
zdroj: pixabay.com

Kuřecí prsa: ano

Podle odborníků jsou bílkoviny po operaci pro zotavení vašeho těla nezbytné. Konzumace dostatečného množství bílkovin pomůže vašemu tělu vykonávat všechny práce, které potřebuje, od tvorby protilátek, které udržují na uzdě infekci, až po pomoc při obnově tkání a tvorbě jizev. A pokud jde o libové zdroje bílkovin, velmi vhodná jsou kuřecí prsa.

Červené maso: ne

I když jsou bílkoviny vynikající volbou pro zařazení do pooperačního jídelníčku, ne všechny bílkoviny jsou stejné. Například červené maso je lepší z jídelníčku vynechat, neboť má obvykle vyšší obsah nasycených tuků. Ty mohou být problematické nejen obecně, ale též v pooperačním období. Nasycené tuky v červeném mase totiž mohou přispívat k zácpě, což je častý vedlejší účinek operace.

Vejce: ano

Vejce mají obrovský výživový potenciál, a jsou tak velmi vhodnou potravinou pro rekonvalescenci. Karotenoidy obsažené ve vejcích pomáhají posilovat imunitní systém, snižují riziko pooperační infekce a pomáhají urychlit hojení. I zinek obsažený ve vejcích je účinným nástrojem při zotavování. Podle studie publikované v časopise Cureus doplňování zinku po neurologických operacích vede k „ohromujícímu úspěchu“ při prevenci opožděného hojení ran.

Cukr a sůl: ne

Po operaci můžete být v pokušení dopřát si „za odměnu“ nějakou sladkou dobrotu. Přesto se přílišný příjem cukru po chirurgických zákrocích nedoporučuje, zejména pokud jde o zákroky v oblasti břicha nebo ortopedické operace. Vyvarovat se nadměrného příjmu soli se doporučuje obecně. Když jste po operaci, je to ještě důležitější. Příliš mnoho soli může vést ke zvýšeným otokům, protože nadbytek sodíku způsobuje zadržování tekutin.

Mléčné výrobky: ano, ale s mírou

Pokud jste milovníci sýrů, jogurtů a podobně, asi vás nepotěšíme. Na jednu stranu mají mléčné výrobky obecně vysoký obsah bílkovin, a tak mohou během procesu hojení přinášet určité výhody, protože tělu poskytují stavební kameny pro zotavení. Na druhou stranu ale konzumace mléčných výrobků může u některých lidí po operaci způsobit žaludeční potíže a zácpu. Kromě toho mohou též přispívat ke zvýšení plicní sekrece, což může být problematické, pokud máte během rekonvalescence chronický kašel.

Zelenina: ano

Vzhledem k tomu, že pravidelná konzumace zeleniny je jedním ze základních pravidel správné výživy, asi nikoho nepřekvapí, že zelenina je prospěšná i po operaci. Každý vitamín a minerál má specifickou funkci. Vitamíny C a A, které pomáhají rychlejšímu hojení ran, najdete například v listové zelenině, bramborách či paprice. Listová zelenina je také vynikajícím zdrojem vitamínu K, který pomáhá efektivně srážet krev, a tím též napomáhá procesu hojení.

Zůstala vám po operaci nevzhledná jizva? Zlepšete její vzhled pomocí přírody.

Zdroj: healthline.com, webmd.com, desertwestsurgery.com, medicalnewstoday.com, apm.amegroups.com, theportlandclinic.com, verywellhealth.com, rogelcancercenter.org, ncbi.nlm.nih.gov, jptrev.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X