Vynechat oběd se nevyplácí. Jak se ale vyhnout poobědovému kolapsu?

O tom, zda je nejdůležitějším jídlem dne snídaně, oběd či večeře, se vedou diskuse již desítky let. Pravdou je, že zatímco pro naše prarodiče byl často největším jídlem dne oběd, pro mnoho z nás to až donedávna nebyla pravda. V důsledku pracovních povinností a nedostatku času jsme oběd často řešili nějakou „rychlovkou“. Našli se i tací, kteří ho občas vynechávali úplně. Pak ale přišel koronavirus a s ním spojená karanténa, která pohled mnoha lidí na oběd změnila. Najednou měla většina z nás více času vařit. Teď už jsme se ale opět vrátili k našim nabitým dnům a společně s tím jsme často sklouzli zpátky ke starým zlozvykům…

Vliv oběda na naši produktivitu

Oběd je důležitým jídlem už jen ze své pozice uprostřed dne, pro některé představuje dokonce jediné jídlo, které během práce jedí. Má velký vliv na schopnost soustředit se a celkově na kvalitu naší práce. Mnoho lidí má z oběda obavy v souvislosti s následnou poobědovou únavou. Nejkritičtější doba většinou nastává kolem 14. až 15. hodiny. I to je důvod, proč někteří oběd odbývají nebo zcela vynechávají. Vynechání oběda ale vede pouze k menší produktivitě, podrážděnosti a tomu, že po příchodu domů z práce a večer zkonzumujeme mnohem více kalorií. Důsledkem tak může být i nárůst hmotnosti.

Mladá žena obědvající u počítače v práci.
zdroj: freepik.com

Vyhněte se odpolední únavě

Jak již název napovídá, s poobědovou únavou má hodně společného právě oběd. Hladina cukru v krvi a hladina stresu spolu přímo souvisejí. Pokud jste ve velkém stresu, máte s větší pravděpodobností chuť na nezdravé potraviny, protože stres vyvolává výkyvy hladiny cukru v krvi. Tuto skutečnost je důležité mít na paměti, když se ocitnete ve stresu ze schůzek, projektů a dalších povinností, protože odtud je už jen krůček k tomu, dát si k obědu něco nevhodného.

Když sáhnete po potravinách s vysokým obsahem sacharidů, způsobí to prudký nárůst hladiny cukru v krvi, což způsobí krátké návaly energie. Krátce poté ale dojde k poklesu, kdy se hladina cukru v krvi zhroutí. Když k tomu dojde, začnete se cítit unavení a vaše produktivita začne výrazně klesat. Řešení pak mnoho z nás hledá nejen v kávě, ale také v nějaké sladkosti. Ta nám opět dodá krátkodobou energii tím, že hladina cukru v naší krvi vzroste. Dostaneme se vlastně do takové smyčky.

Jak vypadá správný oběd, ať již pracujete odkudkoli?

Důležité je vyhnout se potravinám, které obsahují příliš mnoho sacharidů, a nahradit je bílkovinami, zdravými tuky a vitamíny. Zdravý oběd bude samozřejmě pro každého vypadat jinak, záleží na tom, jaké máte chutě i kolik času chcete nebo můžete strávit jeho přípravou.

Velmi užitečné je vědět, jak použít stejné zdravé potraviny, které vám chutnají, a připravit je na různé způsoby. Může to vypadat například tak, že si připravíte grilované kuře a jeden den si ho přidáte do salátu. Druhý den to bude hlavní jídlo s pečenou zeleninou jako přílohou nebo z něj připravíte rizoto.

Domácí přípravu oběda může také velmi usnadnit systém a organizace. Řešením je pro některé to, že si v neděli vše předpřipraví. Vytvoří si jídelníček na celý týden, potřebné potraviny umyjí, nakrájí a připraví do ledničky v kontejnerech na jednotlivé dny. Příprava vlastního pokrmu pak během týdne zabere mnohem méně času i energie.

A jak je to se snídaní? Je zdravější snídat, nebo nesnídat?

Zdroj: eatthis.com, inbodyusa.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X