Podběl, balzám pro naše plíce a průdušky

Příchod jara na našich loukách jako první oznamují žluté květy podbělu lékařského, který se v našich končinách hojně vyskytuje. Podběl se tak stává prvním útočištěm pro včely a hmyz. Z této rostliny sklízíme květ a listy.

Sbíráme…

U podbělu v březnu a dubnu sbíráme květy, které následně sušíme na papíře nebo sítu a skladujeme v uzavíratelné nádobě. V květnu a červenci po odkvetení sbíráme listy a i ty následně sušíme.

Podběl obsahuje

V podbělu najdeme řadu účinných látek. V květu jsou obsaženy slizovité látky, flavonoidy, silici, hořčinu, třísloviny, inulín, karotenoidy a pyrrolizidinové alkaloidy. Listy obsahují také sliz, třísloviny, vitamin C a stejné alkaloidy jako květy.

Léčivé účinky

Podběl především uvolňuje hleny, má výborný účinek na zánět průdušek, katar hrtanu, astma, zápal pohrudnice i na počínající tuberkulózu plic. Podběl rovněž léčí chrapot, růži, mechanické poranění tkání, otoky, záduchu, zánět žil, bolesti ucha.

Užití podbělu

Čaj/nálev: čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (může být smícháno i s lity) spaříme ve 1/4 litru vody a necháme krátce vylouhovat. Čaj můžeme osladit medem, používáme při léčbě kašle, chrapotu atd.

Obklad: čerstvé listy rozmačkáme na kaši a přiložíme. Používáme při těžkém onemocnění plic, růži, modročervených otocích, má vynikající výsledky.

Inhalace: polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem.

Koupel nohou z podběle: dvojitou hrst listů spaříme vodou a krátkou dobu louhujeme. Poté 20 minut koupeme nohy.

Čerstvá šťáva: čerstvé listy odstředivkou zbavíme šťávy.

Sirup: do sklenice od okurek postupně klademe vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru a střídáme tak, až je nádoba plná. Poté zavážeme dvěma či třemi vrstvami silného pergamenu nebo celofánu a zakopeme na zahradě do jámy. Tam proběhne kvasný cyklus a po 8 týdnech sklenici vykopeme, získaný sirup dvakrát převaříme a rozlijeme do sklenic. Sirup užíváme po lžičkách při chřipce, astmatu atd.

Mast: rozmělněné čerstvé listy vmícháme do smetany vytvoříme mast, která nám pomůže např. při zánětu žil.

Upozornění: čaj bychom neměli užívat dlouhodobě, neboť některé látky mohou mít škodlivý vliv na játra. Těhotné ženy by neměly podběl užívat vůbec.

 

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X