Pitný režim a hydratace jsou pro naše zdraví nezbytné. A jejich důležitost stoupá zejména během náročných fyzických aktivit. Jak si hlídat svůj denní příjem tekutin? A které nápoje jsou během cvičení nejlepší? Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi v následujících řádcích.
Jaký nápoj je nejlepší
Pokud potřebujete po ránu vzpruhu, dáte si hrnek kávy, během dne do sebe možná kopnete pár energy drinků a před a po cvičení si dopřejete speciální nápoje k posílení výkonu a pro lepší regeneraci. Ale pojďme si něco říct na rovinu: nejlepším pitím, které si můžete dopřát, je obyčejná voda. Nejen že obsahuje přesně nula kalorií, navíc neobsahuje ani žádné tuky, cukry a nic dalšího. Jejím jediným úkolem je to, že vás hydratuje.
Oblíbili jste si ovocné džusy? Pak vězte, že se nejedná o nejvhodnější formu pitného režimu. Přečtěte si, proč se ovocný džus doporučuje maximálně jednou denně.
Kolik vody denně vypít?
A nesmíme opomenout to nejdůležitější: kolik vody denně máte vypít? Nejlepší je řídit se podle vlastních pocitů a naslouchat svému tělu. Jednoduše řečeno: pijte kdykoliv pocítíte chuť. Jestliže ale nejste v naslouchání svému tělu zdatní nebo máte náročné zaměstnání a během něj nemyslíte na nic jiného než na práci, dohledejte si v tabulce, kolik byste měli alespoň orientačně vypít právě vy.
Není ostudné si nařídit v průběhu dne několik budíků, které vám budou dostatečný přísun tekutin připomínat. Osvědčený trik je také postavit litrovou lahev s vodou přímo na pracovní stůl. Do oběda byste ji měli vyprázdnit a ještě jednou potom než půjdete z práce.
Podívejte se na následující tabulku pitného režimu v závislosti na tělesné hmotnosti člověka (1 sklenice odpovídá objemu cca 150-200 ml):
Ztráta motivace a pokles fyzického výkonu
Někdy se může stát, že to, že jste dehydratovaní poznáte podle toho, že postrádáte motivaci, jste unavení až letargičtí a nemáte energii na cvičení ani na práci. Nejlepším řešením je popadnout lahev s vodou a pořádně se napít. Během studií bylo zjištěno, že dostatečná hydratace podporuje fyzické výkony a dokonce má lepší vliv na vaši kondici. Což vlastně není nic překvapivého, když si uvědomíme, že 80% našich svalů je tvořeno z vody.
Rychlejší a lepší myšlení
Bylo provedeno i několik testů, při kterých vyšlo najevo, že i ztráta pouhého 1% vody v těle se výrazně odrazila na schopnosti soustředění a paměti. Proto význam vody pro váš život opravdu nepodceňujte. I její malý nedostatek se totiž na lidském těle podepíše nepříjemnými symptomy.
Nevysvětlitelná bolest hlavy
Stalo se vám již někdy, že váš zničehonic a úplně bezdůvodně začala bolet hlava? A víte, čím to může být způsobeno? Ano, opět dehydratací. Nejen že dodržování správného pitného režimu sníží bolest hlavy, ale funguje i jako skvělá prevence jejího vzniku.
Podívejte se i na další zdravotní benefity pití vody, aneb jaké nemoci můžete léčit obyčejným dodržováním pitného režimu.
Bez obsahu živin, přesto výživná
Jak je možné, že voda, která neobsahuje žádné živiny, je pro naše tělo tak přínosná? Voda totiž dokáže absorbovat minerály a dodávat je tělu přesně ve chvíli, kdy je vyžaduje. A minerální vody jsou o některé minerály dokonce obohaceny, tudíž mohou vašemu tělu poskytnout ještě mnohem více minerálů než voda kohoutková. Není proto od věci je čas od času přidat do svého jídelníčku. Skvělé je zařadit pití minerálek do svého denního příjmu zejména po náročných cvičeních.
Zejména během horkých letních dnů pitný režim rozhodně nepodceňujte. Voda totiž dokáže skvěle regulovat tělesnou teplotu. Což je přesně to, co v horkých dnech potřebujete. Proto je během léta dostatečný pitný režim důležitý.
Zdroj: lifehack.org
Jsou v tom článku nesrovnalosti. Nejdříve píší, že mám vypít jeden litr do oběda a druhý do čtyř hodin odpoledne, ale v té tabulce je na celý den jen 9x 125 ml. To mi dva litry nedává.
Dobrý den, máte pravdu, objem sklenic jsme upravili. Děkujeme za upozornění na chybu a přejeme pěkný den.
Oni to tady nepíšou žádní BIOodborníci, ale lidi, co si myslí, že všemu rozumějí.
Pokud se člověk nepotí vyloženě pořád, stačí vypít 1-1,5 l tekutin (během celého dne opakovaně vždycky po pár doušcích. Pije-li naráz víc nebo pije-li d e n n ě i víc než dva litry, s častý močením pak odcházejí z těla i stopové prvky, (vědecky dokázáno), které se pak musejí doplňovat. Jak jinak, než nutným nakupováním všemožných potravinových doplňků – a o to „zdravotnickému“ byznysu přece jde! Takže NEVĚŘIT VŠEMU, CO MÁLO INFORMOVANÍ KDY KDE PÍŠOU. ZDRAVÝ ROZUM a řídit se podle sebe. tečka.
kecaj, ma se pit jak mas zizen. Ja vypila v nemocnici 3 litry a dostala sem vyhubovano, ze si odrovnam ledviny. Taky hmotnost je a cm v tom hraji role, ale kde je nad 100 kg ? A jen vodu ci caj, no nevim. A kde je tlak, krec, cukr atd? Kdyby se mel clovek podle tehle kravin ridit, nic jineho nedela. Samotni vedci kolikrat si sam., nejsou na miste. Tak kde je pravda.
„nejlepším pitím, které si můžete dopřát, je obyčejná voda“
To určitě nemyslíte vážně, že ? Už jste slyšeli o případech, že to někoho zabilo ? Čistá voda totiž pohlcuje a perfektně vyplavuje velmi potřebné minerály bez kterých tělůo nefunguje.
Oblíbená móda zvláště mladých děvčat – PETka s vodou, pít kdekoliv, kdykoliv a za každé příležitosti. Ale ta děvčata nepijí kvůli pitnému režimu, že by si tak byla vědoma přínosu pro zdraví. Kdysi někdo vypustil, že když budou pít vodu, nepřiberou. Takže voda. Všude, na přednáškách, na společenských akcích, v divadle, kdekoliv.
Moje VÁHA mi skutečně neřekne, kolik sklenic vody mám vypít, ale když se tu moji VÁHU postavím, pak mi teprve sdělí mou HMOTNOST – a ta je směrodatná. Co je VÁHA a co HMOTNOST? Nepleťte si pojmy.
Z tabulky se nedovím, kolik tekkutin by měli vypít za den lidé s hmotností 37-44, 55-62 a 73-80 kg