V Číně a Japonsku je to doslova bájná rostlina. Ženšen pětilistý (gynostemma) je asi 4x ve svých účincích silnější než ženšen pravý. Navíc ten pětilistý se dá mnohem snadněji vypěstovat. Je to „bylina nesmrtelnosti“ a pro důkaz tohoto rčení se stačí podívat do Číny, kde při sčítání obyvatelstva v 70. letech 20. století bylo zjištěno, že v provinciích, kde pravidelně pijí čaj z gynostemmy, je nejvyšší procento lidí starších 100 let a také celkový věkový průměr byl vyšší. Naopak nižší zde bylo procento úmrtí na rakovinu…
My však nemusíme kvůli této rostlině cestovat až do Číny, můžeme si ji vypěstovat doma v květináči.
Do květináče o průměru 20 – 25 cm je vhodné přidělat oporu, neboť gynostemma roste jako liána a bude vytvářet převisy. Květináč je dobré umístit na slunce a dbát na to, aby rostlina měla vlhkou zeminu. Pokud se rozhodneme přihnojit, tak zásadně organickým hnojivem. Na podzim odumírají výhony a rostlina prochází vegetačním klidem, tak žádnou paniku, že nám rostlina uhynula!
Sbíráme lístky
Z ženšenu pětilistého sbíráme lístky, nejlépe, které ihned používáme jak do léčebných přípravků, tak i do jídel. Na dobu, kdy rostlina bude ve stadiu vegetačního klidu, si můžeme natrhat lístky do zásoby a usušit je.
Léčebné účinky
Rostlina je pro své účinky zařazena mezi tzv. antioxidanty, adaptogeny, antistresory nebo harmonizátory (příznivě ovlivňuje funkce celého organismu). Vliv na lidský organismu je v případě gynostemmy obrovský. Příznivě ovlivňuje trávení, imunitní systém, snižuje cholesterol, léčí nespavost, stimuluje funkci jater a ledvin, snižuje hladinu cukru v krvi.
Zvláštní je její schopnost regulovat krevní tlak, kdy nízký zvyšuje a vysoký naopak snižuje.
Je prevencí proti infekční žloutence, rakovině, mrtvici a infarktu.
Rovněž zlepšuje cirkulaci krve, fyzickou kondici, vytrvalost i rychlost reakcí.
Využití ženšenu
Čerstvé lístky nebo mladé výhonky můžeme nasekat do salátů. Z lístků pak připravujeme čaj.
Čaj: několik lístků gynostemmy přelijeme teplou vodou a necháme tři minuty louhovat, pokud použijeme suché lístky, pak postačí 1 lžička na jeden šálek. Denně vypijeme maximálně tři šálky.
Žádné nežádoucí příznaky či účinky nebyly u ženšenu pětilistého zaznamenány.