Vypěstujte si vlastní bio cibuli: podzim je ta správná doba k sázení

Vlastní zelenina v bio kvalitě má v dnešní době cenu zlata a pokud rádi zkoušíte nové věci, můžete si zkusit vypěstovat vlastní cibuli. Kdy je třeba cibulky zasadit, jaký druh půdy potřebují a z jakých druhů cibule můžete vybírat? Přečtěte si podrobný průvodce pěstováním cibule, se kterým budete sklízet voňavou úrodu i vy.

Jak vybrat správný druh cibule pro vaši zahradu

Existuje nepřeberné množství všech možných druhů cibulí. Víte, jak vybrat správný druh pro vaši zahradu? Nepouštějte se zbytečně do experimentů a raději se zeptejte zkušenějších:  zjistěte si od sousedů, jaký druh cibule pěstují a jak se jim daří. Každá cibule je jinak náročná na podnebí. Některé potřebují hodně slunečního svitu, jiné si vystačí s tím, když na ně sem tam zasvítí sluníčko. 

V obchodě se setkáte většinou s následujícími popisky: cibule vhodná pro krátký den (délka slunečního svitu 10-12 hodin denně), střední den (12-14 hodin) a dlouhý den (14-16 hodin). Když máte vybraný ten správný druh, je na čase přistoupit k výběru metody sázení. Na výběr máte semena, sady nebo transplantace.

Proč jíst cibuli
pixabay.com

Sady cibulí připravené k nasazení

Jedná se o drobné cibulky, které vyrostly ze semen a přečkávají v klidovém stadiu. Po zasazení do země obnoví růst. Je to nejjednodušší technika pěstování, která vám zároveň zaručí velké kusy cibulí. 

Jak na sázení? V mírném podnebném pásu se cibule vysazují většinou na podzim nebo v zimě. Vyhrabte si mělkou brázdu, do ní umístěte cibulky a přikryjte je vrstvou půdy tak, aby špičaté vrcholky zůstaly na povrchu. Rozestup mezi jednotlivými cibulkami udržujte 4 až 6 palců. Při nákupu cibulek se nenechte zmást, největší cibulky totiž neznamenají vždy největší úrodu. Nejlepší je pořídit cibulky asi o velikosti desetníku.

Sady cibule k pěstování
pixabay.com

Transplantace cibulek

Balíčky s namnoženou cibulí bývají k dostání v zimě a na jaře. Pokud máte doma skleník, pak si můžete vyrobit vlastní- jednoduše oddělíte od většího svazku cibulek menší “děti”, které potom samostatně zasadíte. V mírném podnebí je vhodné sázet opět na podzim nebo v zimě. Zkuste nejdříve zasadit sazenice v bytě a postupně je vystavujte na chráněné místo ven, až je aklimatizujete na celý den přímého slunečního záření. Na zahradě je zasaďte o něco hlouběji do půdy, než v bytě. Nezapomeňte opět dodržovat rozestupy při sázení jako u předešlých sad.

Transplantace cibulek
pixabay.com

Semena cibule

Na rozdíl od cibulových sad nebo transplantací je můžete na jaře rovnou zasadit do půdy a čekat. Asi měsíc před posledními venkovními mrazíky zasaďte semínka do půdy a pak znovu s přicházejícím podzimem. Tímto způsobem si zajistíte přísun cibule po celý rok. Sázejte pouze čerstvá semena, která nejsou starší více než rok. Skladováním semínka totiž ztrácí rychle životaschopnost. 

Pokud toužíte po velkých cibulích, sáhněte po cibulkách nebo transplantacích. Stojí za to si postupně vyzkoušet všechny metody pěstování a sami časem zjistíte, co vás baví nejvíce. A věděli jste, že cibule posiluje imunitu a pomáhá s hubnutím?

Pěstování cibule doma
pixabay.com

Zdroj: goodhousekeeping.com 

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X