Rozmarýna voní, krásně vypadá a ještě léčí

Rostlina s nádhernými květy a pronikavou vůní, to je rozmarýna lékařská. V dřívějších dobách byla brána za symbol lásky, manželství, smrti i nepomíjivosti. Roste v přímořských oblastech, proto ji staří Římané nazývali mořskou rosou. U nás rozmarýna neroste, pokud si ji nevypěstujete na zahrádce nebo doma v květináči.

Sbíráme…

Z rozmarýny sbíráme od konce května do srpna seřezáváním kvetoucí natě, po usušení listy sdrhneme. Sušíme ve stínu za dobrého větrání, zavěšené ve svazečcích. Dobře usušená droga má hořkou chuť a kořenitý pach.

Rozmarýna obsahuje

Hlavní látkou rozmarýny jsou silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), dále pak flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, alkaloidy, triterpeny, saponiny, hořčiny, fytoncidy, fytosteroly.

Léčebné účinky

Rozmarýna zvyšuje krevní tlak, pomáhá při nervozitě, nespavosti, nervovém vyčerpání, nadýmání, křečích v žaludku, při ekzémech výtoku z pochvy, po mrtvici při ochrnutí končetin, při svalových bolestech, čištění pleti. Cekově posiluje organismus, používá se také při chladných končetinách, upravuje menstruaci. Je prevencí rakoviny tlustého střeva, rakoviny jater, rakoviny prsu a rakoviny konečníku.

Užití rozmarýny

Podle mnohých je ideálním přípravkem rozmarýnové víno.

Víno: nadrobno nasekaný čerstvý rozmarýn nasypeme asi do 1/4 objemu nádoby a dolijeme červeným vínem a za občasného protřesení tři až čtyři  týdny necháme stát. Poté víno přecedíme, a pijeme ho po kalíšku ráno a večer nalačno, zásadně ne více ani častěji.

Nálev: 1 lžičku rozmarýny přelijeme 1/4 l horké vody a 20 minut louhujeme. Užíváme 2 x denně 125 ml, jako tonikum 1 x denně ráno.

Macerát: 1 lžíci rozmarýnu přelijeme 1/4 l vody a 6 hodin necháme louhovat. Používáme 2 – 3 x denně. Jako tonikum 1x denně ráno.

Tinktura: 20 g drogy přelijeme 200 ml 50 % lihu, necháme macerovat 14 dní na teplém místě. Poté přecedíme, používáme 20 – 25 kapek 3 x denně, před jídlem.

Extrakt: do lahvičky zelené Alpy přidáme stejné množství oleje, nejlépe arašídového nebo slunečnicového a 10 ml rozmarýnové silice. Před použitím protřepeme. Je určeno k vnějšímu použití, k potírání postižených míst.

Inhalace: 10 g rozmarýnu dáme do 1 litru vody, necháme přejít varem a pak 10 minut louhujeme. Poté inhalujeme.

Koupel: hrst rozmarýny dáme do 5 l vody, necháme přejít varem, louhujeme do vychladnutí, přecedíme a nalijeme do připravené vany.

Kosmetika: rozmarýna se používá do šamponů, mýdel a kolínské vody.

Kuchyň: rozmarýnové koření se využívá buď samostatně nebo jako součást provensálského koření. Rozmarýna se užívá při přípravě skopové a jehněčí pečeně, telecího masa, drůbeže, vařených ryb a rajských omáček.

Upozornění: nikdy nepřekračujte doporučené dávky, rozmarýn nesmí užívat těhotné a kojící ženy a ženy, které chtějí otěhotnět, stejně tak jako lidé po prodělání zánětlivých onemocnění ledvin a jater. V nadměrných dávkách může vyvolat křeče a poškodit ledviny a játra.

Tip: Navštivte náš magazín pro maminky. 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X