Adenoviry: Stojí za bolestí v krku, rýmou, horečkou, průjmem i zánětem spojivek

Adenoviry jsou skupinou virů, které obvykle způsobují mírné onemocnění podobné nachlazení. Kromě toho často stojí také za běžnými zažívacími potížemi. Většina nakažených lidí má mírné příznaky. Některé typy adenovirů ale mohou být spojeny se závažnějšími onemocněními, zejména u osob se sníženou imunitou.

Adenoviry jsou vysoce nakažlivé

Adenoviry se mohou šířit blízkým kontaktem s nakaženou osobou nebo vzduchem. Kromě toho může infekci způsobit též kontakt se stolicí nakažené osoby, například při výměně plenek. Adenoviry mohou přežívat na površích poměrně dlouhou dobu a jsou odolné vůči mnoha běžným čisticím prostředkům.

Adenovirové infekce jsou častější u dětí

Malé děti mají vyšší riziko vzniku infekce způsobené adenoviry. Studie to vysvětlují tím, že děti nemají dostatečnou humorální imunitu, která je součástí adaptivního imunitního systému. Humorální imunita označuje imunitní odpověď, která probíhá mezi buňkami. Naproti tomu imunita zprostředkovaná buňkami označuje imunitní odpověď, která probíhá uvnitř buněk.

Žena s rýmou na gauči.
zdroj: pexels.com

Nejčastější příznaky a projevy adenovirů

Ne každá adenovirová infekce vyvolá znatelné příznaky, ale nejčastěji uváděné příznaky jsou velmi podobné příznakům běžného nachlazení nebo chřipky.

  • horečka – jeden z nejčastějších příznaků adenovirové infekce. Účelem horečky je usmrcení patogenů způsobujících infekci. Těmto patogenům se daří při normální teplotě našeho těla, ale zvýšení teploty jen o několik stupňů jim značně ztěžuje přežití.

  • bolest v krku – adenoviry obvykle infikují dýchací cesty. Když adenovirová infekce napadne dýchací cesty, může to vést k mnoha příznakům, které si spojujeme s infekcemi dýchacích cest, jako je bolest v krku, rýma, kýchání, kašel.

  • kašel neboli akutní bronchitida – k akutní bronchitidě dochází při zánětu dýchacích cest, který vytváří hlen v plicích. Studie tvrdí, že viry způsobují 85 až 95 % všech případů akutní bronchitidy u dospělých, jako jeden z nejčastějších virů způsobujících akutní bronchitidu uvádějí adenovirus.

  • zápal plic – těžká adenovirová infekce může vést k zápalu plic.

  • akutní gastroenteritida – některé adenoviry mohou způsobit akutní gastroenteritidu. Jedná se o zánět trávicího traktu, který může způsobit bolest žaludku, nevolnost, průjem či zvracení.

  • zánět spojivek – za většinou případů zánětu spojivek stojí adenovirová infekce. Nejčastějšími příznaky jsou zarudnutí nebo svědění jednoho nebo obou očí, slzení nebo jiný tekutý výtok, který může přes noc zaschnout a ztěžovat ranní otevření očí.

Léčba adenovirových infekcí

Na adenovirové infekce neexistuje žádná specifická léčba. Antibiotika nepomohou, protože léčí pouze bakteriální infekce. U většiny virových infekcí je zlepšení stavu otázkou trpělivosti a toho, aby se vaše tělo dokázalo s virem poprat. Existuje ale řada věcí, které můžete udělat, abyste tělu pomohli uzdravit se rychleji.

  • volně prodejné léky proti horečce a bolesti

  • odpočinek a dostatečný přísun tekutin

  • zvlhčovač vzduchu, inhalace nebo nosní kapky se slanou vodou

Adenoviry a hepatitida

V dubnu 2022 se ve Spojených státech amerických i v Evropě začaly objevovat zprávy o těžkém zánětu jater neboli hepatitidě u dříve zdravých dětí s adenovirovou infekcí. Adenovirus typu 41 byl již dříve identifikován jako potenciální příčina hepatitidy u dětí se sníženou imunitou, ale ne u dětí, které byly jinak zdravé.

Hepatitidou se obecně rozumí akutní zánět jater. Nejčastěji se jedná o virus hepatitidy typu A, virus hepatitidy typu B a virus hepatitidy typu C. Hepatitidu však mohou způsobovat i některé další typy virů, včetně adenovirů.

Jak se nenakazit průjmem?

Zdroj: healthline.com, who.int, cdc.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X