Malá palma serenoa repens roste v tropech a subtropech. Dosahuje výšky tří metrů, je odolná proti ohni a dožívá se velkého staří, když na Floridě mají tyto palmy 500 – 700 let staré.
Kvete od prosince do března a využívají se její červené plody, bobule, jež plodí od dubna do října.
Bobule se drtí
Když bobule, kterých na jedné palmě vyroste 100 – 400 dozrají, tak se následně suší a poté zamrazí. Poté jsou rozemlety, chladem se chrání před horkem, aby si udržely co nejvíce zdraví prospěšných látek.
Plody obsahují
Extrakt serenoy repens obsahuje volné a různě esterifikované mastné kyseliny (kyselina kaprylová, olejová, palmitová, laurová, myristová, stearová), triglyceridy, fytosteroly, flavonoidy, polysacharidy.
Léčivé účinky
Léčivé účinky této palmy už v dávné minulosti rozpoznali severoameričtí indiáni, kteří ji využívali proti běžnému nachlazení, kašli, chřipce, ale také jako afrodiziakum a slabé sedativum.
V čem má však serenoy repens vynikající účinky, to je její vliv na močopohlavní ústrojí, především pak na prostatu, a tak je na místě, aby zde zbystřili především muži.
Přípravky z bobulí palmy, ať už se jedná o na trhu dostupný extrakt či tobolky, zamezují zvětšování objemu prostaty, jejím zánětům, pomáhají při obtížích s vyprazdňováním močového měchýře. Má močopudné účinky a je antiseptikem.
Výzkumem bylo prokázané, že výborné výsledky této rostliny jsou hlavně při lehkém a středním stupni zvětšené prostaty, že užívání extraktu z plodů serenoy vede k omezení nočního pocení a ke zvýšení toku moči.
Co naopak prokázáno nebylo, že serenoa léčí rakovinu prostaty, spíše se s ní počítá jen jako s podpůrným prostředkem při její léčbě.
Výhodu přípravků ze serenoy repens je, že nemá žádné vedlejší účinky a neškodí močovému systému, na rozdíl od některých antibiotik.
Přípravky najdete i pod názvem saw palmetto.