Ovoce s nejvyšším obsahem cukru jezte s mírou: které to je

Chcete zhubnout? Omezujete sacharidy ve stravě? Cukry jsou všude kolem nás, jsou součástí vašeho jídelníčku a někdy si to možná ani neuvědomujete. Podívejte se na seznam ovoce s nejvyšším obsahem cukru, které byste do své diety měli zařazovat méně často, než ostatní druhy. Které to jsou?

Mango

Manga jsou plná vlákniny a dalších zdraví prospěšných látek, ale také obsahují cukr. Což je zřejmé a snadno poznatelné z jejich chuti. Ale věděli jste, že na jedno mango připadá v průměru 45 g cukru? Proto si dobře rozmyslete, kolik kousků manga si dopřejete, zejména pokud si hlídáte denní příjem.

Mango je ideální zdravou alternativou letních zmrzlin a sorbetů. Mražené mango chutná stále skvěle a pokud jej rozmixujete s řeckým jogurtem nebo kokosovým mlékem, odlehčená varianta zmrzliny je na světě, zcela přírodní a bez chemie.

Mango a výrobky z něj.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Hroznové víno

K létu neodmyslitelně patří hroznové víno. Ačkoliv se hrozny někdy při přípravě vína doslazují cukrem, samy o sobě již obsahují slušné množství. Pro vaši lepší představu, jeden šálek hroznů obsahuje přibližně 23 g cukru. 

Abyste si dopřáli vyváženou svačinku, přidejte pár kuliček hroznového vína k jiným, méně sladkým druhům ovoce, jako jsou jablka, borůvky nebo třeba červený rybíz. Doplňte třeba miskou tvarohu nebo řeckého jogurtu a posypejte chia semínky.

Hroznové víno v rukách.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Třešně

Kdo by nemiloval sběr a následné mlsání třešní. Pozor na tyto sladké rudé plody, zejména pokud si hlídáte denní příjem. Šálek třešní sice obsahuje méně cukru než šálek hroznového vína, a to přibližně 18 gramů, ale i tak byste si měli počet snědených třešní hlídat. Jinak rychle ztratíte přehled o tom, kolik jste jich vlastně snědli.

Chcete mít lepší přehled o tom, kolik ovoce a zeleniny byste měli do jídelníčku zařadit každý den? Přečtěte si jak velká je jedna porce ovoce a proč do ní můžete počítat džus jen někdy.

Papírový pytlík s třešněmi.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Hrušky

Informace, že hrušky obsahují cukr, asi nikoho nepřekvapí. V porovnání s předešlými zmíněnými druhy ovoce obsahují poměrně málo cukru, ale i tak nejprve zvažte, kolik hrušek si dáte. V jedné středně velké hrušce se skrývá 17 g cukru.

Pokud milujete hrušky, nemusíte se jich vzdávat ani během hubnutí. Místo toho, abyste snědli celý plod, si nakrájejte několik plátků na jogurt nebo s ní dochuťte obědový salát, hrušky se výborně hodí k mléčným výrobkům včetně sýrů a kozích produktů.

Hruška na modrém pozadí.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Vodní meloun

Stejné množství cukrů jako v jedné hrušce, se skrývá i ve středně velkém plátku vodního melounu. Kromě cukru je vodní meloun i plný elektrolytů a vody, což je v letním období ideální na nenásilné doplnění pitného režimu. Elektrolyty chrání váš organismus přes vlivem slunečního záření, během redukční diety ale raději zůstaňte u 1-2 plátků.

Dívka držící vodní meloun.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Banány

Banány se doporučují jako ideální svačina po náročné fyzické aktivitě. V jednom středním kuse se skrývá přibližně 14 g cukru. Banány chutnají výborně s ovesnou kaší nebo v cereáliích s řeckým jogurtem. 

Banány a nakrájená banánová kolečka.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Nevíte, co si tedy dát k svačině, abyste se nemuseli bát o svou postavu? Podívejte se na seznam ovoce s nejnižším obsahem cukru, na kterém si pochutnáte bez výčitek.

Než si příště bezmyšlenkovitě dopřejete nějaké ovoce, nejprve se zamyslete nad tím, kolik množství si dát, abyste nepřesáhli svůj denní příjem cukru. Zejména u drobného ovoce, kterým je například hroznové víno či třešně, může člověk snadno ztratit přehled o tom, kolik ho již snědl. Až si tedy příště během parných letních dní budete dopřávat ledové osvěžení v podobě vodního melounu nebo šťavnatého manga, budete přesně vědět, jaké množství cukru přijímáte.

Zdroj: webmd.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
    1. Dobrý den, máte pravdu, meloun se z botanického hlediska skutečně řadí mezi zeleninu.

  1. Meloun není ovoce.
    Ale jsem už smířen s tím, že dnes v podstatě už není důležité, co se píše a jestli je to pravda anebo to má vůbec nějaký smysl.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X