Odpolední zdřímnutí zdaleka není vhodné jen pro děti. Proč?

V některých státech, především na jih od nás, je odpolední siesta, jejíž součástí je často i krátké zdřímnutí, tradicí. U nás tomu tak sice není, nicméně pokud vám to váš pracovní a osobní život umožňuje, možná by nebylo od věci s tím začít. Krátké odpolední zdřímnutí totiž přináší organismu řadu výhod. Ostatně ne náhodou se mu anglicky říká „power nap“.

Co je vlastně zdřímnutí?

Je důležité si ale hned na začátku ujasnit, že odpolední zdřímnutí neznamená několikahodinový spánek. Obecně se za ideální považuje 20 až 30 minut trvající energetický spánek, nikoli dvě hodiny dlouhé spaní, po kterém se budete cítit ještě více ospalí než před ním. Často uváděná studie NASA zjistila, že zdřímnutí v délce 26 minut zlepšuje bdělost o 54 % a výkonnost o 34 %.

Výhody zdřímnutí

Denní zdřímnutí není užitečné jen pro ty, kteří se v noci potýkají s potížemi se spánkem, nebo pro ty, kteří spí méně než doporučovaný počet hodin. Potvrzují to i provedené výzkumy. Mezi nejčastěji uváděná pozitiva krátkého odpoledního spánku, kromě toho, že se budete cítit méně unavení, patří též zlepšení nálady, soustředění, krátkodobé paměti i reakčního času potřebného například k řešení určitých úkonů. Krátký spánek umožní obnovu mozkových funkcí, zvýší bdělost, pracovní výkon i odolnost vůči stresu. V případě, že ale trpíte chronickou nespavostí nebo máte určité problémy, jako je například spánková apnoe, nespoléhejte na to, že vás poobědový šlofík zachrání. Zdřímnutí není lék.

Mladá žena spí odpoledne na gauči přikrytá dekou.
zdroj: freepik.com

Jak maximalizovat přínos

Žádný univerzální návod, jak zaručit, aby vám odpolední spánek přinesl co nejvíce pozitiv, neexistuje. Existují ale strategie, s jejichž pomocí jeho přínos zvýšíte.

  • Nastavte si budík – zabráníte tak tomu, abyste spali déle, než je žádoucí.
  • Ulehněte včas – příliš pozdní odpolední spánek může totiž následně ztížit usínání v noci, nejčastěji se doporučuje zdřímnout si mezi jednou a třetí hodinou odpolední.
  • Připravte si prostředí – vezměte si deku a najděte si chladné, tiché a tmavé místo k odpočinku. Hluk, světlo a nepříjemná teplota mohou narušit kvalitu spánku. Pomoci může naopak maska na oči a vypnutí mobilního telefonu.

Odpolední spánek versus odpolední káva

Dá se energetické zdřímnutí srovnat s kávou? I když existuje spousta jiných povzbuzujících látek, jako je káva, není nic lepšího než spánek, který je pro náš mozek i tělo skutečnou regenerací. Káva a další stimulanty přinášejí pouze krátkodobé nabuzení. Mimochodem krátké zdřímnutí umožňují svým zaměstnancům i některé společnosti, například Google či Facebook. Mnohé z nich dokonce vytvořily speciálně upravené místnosti.

Kolik hodin spánku je vlastně vhodné našemu organismu poskytnout?
A co se může stát, když spíme méně?

Zdroj: healthline.com, bbc.com, sciencedirect.com, sleep.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X