Sezóna vlašáků je tu: Kolik jich jíst a proč jsou tak zdravé?

Vlašské ořechy obsahují velké množství antioxidantů (polyfenoly), zdravé mastné kyseliny a celou řadu tělu prospěšných živin mezi něž patří bílkoviny, minerály a stopové prvky (železo, selen, hořčík, draslík, fosfor) a vitamíny (E a některé vitamíny skupiny B). také v nich nalezneme vlákninu. Kromě toho obsahují jedinečnou kombinaci polynenasycených mastných kyselin, které podpoří kardiovaskulární zdraví.

Pokud chcete maximálně využít všechny zdravotní přínosy, které ořechy nabízejí, konzumujte každý den sedm vlašských ořechů. Ideální je, pokud je konzumujete syrové. Tepelná úprava může mít vliv na některé živiny, které ořechy obsahují. Nutriční profil zlepšíte tak, že je přes noc namočíte do vody.

Co ovlivňují vlašské ořechy

Jak již bylo výše zmíněno, vlašské ořechy obsahují celou řadu tělu prospěšných látek, které mají pozitivní vliv na náš organismus.

Podporují zdraví a funkce mozku

A to především díky vysokému obsahu antioxidantů. Které mohou pomoci předcházet degenerativním onemocněním mozku u osob starší věkové skupiny. Zabraňují také vzniku deprese a to tím, že podporují dobrou náladu. Pravidelná konzumace vlašských ořechů může pomoci zabránit vzniku Alzheimerově chorobě a také zlepší paměť.

Pomáhají snižovat hypertenzi

Hořčík, draslík a omega-3 mastné kyseliny, které ořechy obsahují, hrají roli velkou při snižování krevního tlaku.

Vlašské ořechy také obsahují významné množství melatoninu – hormonu v krvi, který souvisí s krevním tlakem. Vědci zjistili, že pravidelná konzumace několika vlašských ořechů zvyšuje hladinu melatoninu v krvi.

Mezi další významná pozitiva patří:

  • Pomoc při snižování hladiny cholesterolu.
  • Zlepšení střevní mikroflóry.
  • Protizánětlivé vlastnosti.
  • Antioxidanty v nich obsažené mají pozitivní vliv na zdravou pleť.
  • Vitamíny a minerály podpoří zdraví pokožky hlavy a tím přispívají k získání nádherných a zdravých vlasů.
  • Mohou fungovat jako prevence proti některým druhům rakoviny.

Nežádoucí účinky konzumace vlašských ořechů

Vlašské ořechy sice poskytují našemu tělu celou řadu benefitů, jejich negativem však je možná alergická reakce. Pokud máte alergii na jakýkoli druh ořechů, dejte pozor, zda mezi ně nepatří i ořechy vlašské.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X