Obezita, hormony a stres: co může za vaše tloustnutí

Obezita je v západní společnosti bohužel hodně rozšířená, ale jak se zdá, vše nemusí být způsobeno pouze nezdravou stravou. Vědci ze Spojených států provedli studii, která ukazuje, že příčinou tloustnutí může být i stres a hormony s ním spojené.

Stres způsobuje tloustnutí

Vědečtí pracovníci z americké Stanford University School of Medicine provedli studii s cílem zjistit vztah růstu tukových buněk a produkcí hormonů v lidském těle. Výsledky výzkumu potvrdily, že na tukové zásobě se mohou podílet i stresové hormony, které ovlivňují ukládání tuku v těle. 

Nejdříve vědci zkoušeli svoji teorii v laboratorních podmínkách na myších, poté se zaměřili na lidi. Respondentům byla měřena hladina hormonu před najezením a po něm, přičemž účastníci byly povzbuzování i k přejídání, aby byly výsledky co nejvíce podobné skutečným obézním lidem. 

Přejídání souvisí se stresem
pixabay.com

Vědci prokázali, že na obezitu má vliv stres, který produkuje hormony, a ty poté mají vliv na ukládání tukových látek v těle. Konkrétně se jedná o enzym ADAMTS1, což je zjednodušený název pro dezintegrin a metaloproteinázu s motivy trombospondinu 1. Tento komplex hormonů se pojí jak k růstu tukových buněk, tak k stresovým reakcím.

Zajímavostí je, že se respondentům hromadil především viscerální tuk, tedy ten, který je ukládán v okolí orgánů. Tzv. břišní tuk je přitom nebezpečný, jelikož přímo ohrožuje funkci orgánů v těle.

Psychická pohoda pomáhá hubnutí

Jak ukazuje výzkum,  vše souvisí se vším. Pokud jste ve stresu, vylučujete hormony, které mají na svědomí ukládání tukových buněk. Výsledky studie ukazují, že hormony ovlivňují také:

  • Kolik jídla zkonzumujete
  • V jaké podobě se tuk ukládá
  • Co vám chutná
Psychická pohoda pomáhá hubnutí
pixabay.com

Které hormony ovlivňují ukládání tuků

Tělo je složitý mechanismus a tuk v něm není ukládán jen na základě jednoho hormonu. Hormonů, které se podílejí na mechanismu zpracování a ukládání lipidů je hned několik: inzulin, estrogen, kortizol nebo tzv. ASP.

Jistě víte, že inzulin ovlivňuje hladinu cukru v krvi, ale také se podílí na metabolismu tuků. Snižuje hladinu enzymu pro spalování tuků a tím znesnadňuje hubnutí. Abyste lépe spalovali tuky, musíte mít hladinu inzulinu v rovnováze. Zejména je důležitá kontrola příjmu potravin. Příliš časté užívání cukru by se tak mělo omezit.

Jak zkrotit chutě na sladké
pixabay.com

Jak zlepšit spalování tuků 

Funkci hormonů v našem těle lze jen těžko změnit, ale můžeme tomu trochu alespoň pomoci, a to především zdravou stravou, pohybem a pozitivním myšlením. Zařaďte do jídelníčku běžně dostupné suroviny na vaření dietních jídel, které vám s redukcí hmotnosti pomohou. 

Můžete také vyzkoušet pálivá jídla. Je známo, že pikantní koření ovlivňuje spalování a to zejména tím, že zrychluje metabolismus. 

fast food způsobuje nadváhu
pixabay.com

Zdroj: nhs.uk

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X